Artykuł sponsorowany Rodzaje włoskich wędlin

Rodzaje włoskich wędlin

Włochy kojarzyć się mogą z wieloma wspaniałymi rzeczami – zabytkową architekturą, najsłynniejszymi dziełami sztuki czy słoneczną pogodą. Nie możemy także zapominać o włoskim jedzeniu. Potrawy z Italii zawojowały świat, niełatwo byłoby przecież znaleźć taki jego zakątek, w którym nikt nie słyszał o pizzy ani spaghetti. Nie mniej słynne stały się włoskie wędliny, takie jak salami albo prosciutto.

Prawdziwe włoskie salami

Choć dziś salami produkuje się w wielu krajach i często kojarzone jest np. z Węgrami, to warto wiedzieć, że wędlina ta pochodzi właśnie z Italii, gdzie znana była już w starożytności. Sucha, solona kiełbasa z charakterystycznym dodatkiem słoniny, dojrzewająca nawet kilka miesięcy, wytwarzana jest we Włoszech w wielu odmianach. Kupić możemy więc zarówno pikantne salami neapolitańskie z papryczką chili, jak i delikatne i słodkie salami z okolic Mediolanu.

Prosciutto Crudo i Prosciutto Cotto

Pod tymi nazwami kryją się dwie słynne odmiany wędlin włoskich. Produkowane ze świńskiego udźca Prosciutto Crudo to surowa szynka podsuszana, dojrzewająca. Wyróżnia ją bardzo niewielka zawartość soli, dzięki czemu wędlina ma delikatny i słodki smak. Czym w takim razie jest Prosciutto Cotto? To bardzo chuda, parzona szynka ze schabu wieprzowego, bardziej przypominająca polskie wędliny.

Wołowa bresaola

Kolejna słynna wędlina dojrzewająca, w tym przypadku wołowa. Najpierw przez wiele dni moczona w solance, potem nacierana ziołami, w końcu suszona nawet kilkanaście tygodni. W wyniku tego procesu bresaola zyskuje bardzo ciemny kolor, wyjątkową miękkość oraz delikatny, lekko słonawy smak.

Idealna do carpaccio i innych przystawek, wyśmienicie komponuje się z serami, kaparami i rukolą – wymienia przedstawiciel sklepu z produktami włoskimi Renik.pl. – Może trafić także na kanapkę albo pizzę.

Zrolowana pancetta

Wędliny długo dojrzewające to włoska specjalność. Tutaj mamy już jednak nie szynkę, ale boczek. Najbardziej tradycyjną i zarazem najsłynniejszą odmianą jest zwijana w rulon Pancetta Arrotolata. Pancetta moczona jest długo w solance z dodatkiem pieprzu, a potem pozostawiania do schnięcia na kilka tygodni. Stanowi kluczowy składnik spaghetti carbonara, czasem trafia na pizzę. Najczęściej jednak stanowi element tradycyjnych włoskich przystawek, gdyż podobnie jak inne dojrzewające wędliny świetnie pasuje do serów czy rukoli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas