Materiał Partnera Niepowtarzalny smak i zapach piwa dzięki odpowiednim chmielom

Niepowtarzalny smak i zapach piwa dzięki odpowiednim chmielom

Jednym z podstawowych składników każdego piwa jest chmiel, który nieodłącznie utożsamiany jest właśnie ze złocistym trunkiem. Przyprawa ta dodawana jest w procesie warzenia po to, by nadać piwu odpowiedni smak i zapach, a także goryczkę na właściwym dla konkretnego stylu poziomie. W ofercie dobrych sklepów z artykułami do warzenia piwa odnaleźć można wiele różnego rodzaju chmieli – jakich konkretnie?

Uniwersalne produkty

Chmiele uniwersalne stosowane mogą być przy różnych gatunkach piw, dzięki czemu możliwe jest łączenie istniejących już stylów i tworzenie zupełnie nowych kompozycji w procesie domowego warzenia piwa. Jednym z tego typu chmieli jest Cascade, który charakteryzuje się cytrusowym aromatem – specyficzny zapach i smak jest szczególnie wyczuwalny w amerykańskich piwach górnej fermentacji. Do uniwersalnych chmieli zaliczyć można również pochodzący z Australii gatunek Galaxy. Połączenie cytrusów z marakują stanowi o jego nietuzinkowym aromacie, dzięki któremu piwo staje się wyjątkowe i orzeźwiające. Lekko żywiczne i przyprawowe są z kolei słody z gatunku Southern Cross Natural, które w znaleźć można w renomowanym sklepie z asortymentem do warzenia piw w domowych warunkach Kowalski Piotr FHU. Można w nim również nabyć inne słody uniwersalne, takie jak np. Centennial, El Dorado, Azacca czy Puławski. Do chmielenia na zimno sprawdzi się natomiast chmiel Amarillo, natomiast niezwykle intensywny aromat określany jako grejpfrut-pomarańcz uzyskuje się dzięki zastosowaniu gatunku Summit. Oprócz chmieli uniwersalnych można też do warzenia piwa wykorzystać inne typy – jakie dokładnie?

Wiele gatunków chmieli

W dobrych sklepach z artykułami niezbędnymi do warzenia piwa znaleźć można zarówno słody uniwersalne, jak i chociażby aromatyczne czy goryczkowe. Do pierwszej grupy zaliczają się niezwykle specyficzne chmiele – jednym z nich jest Motueka, dzięki któremu piwo nabiera delikatnego posmaku tropikalnych owoców. Chmiel aromatyczny Willamette to z kolei propozycja dla smakoszy gustujących w aromatach korzenno-kwiatowych, które doskonale sprawdzają się w piwach gatunku stout czy bitter. Z kolei w chmielach goryczkowych na uwagę zasługują popularne, często wybierane pozycje, takie jak Tomahawk czy Chinook. Warto pamiętać o tym, by chmiel kupować wyłącznie w renomowanym sklepie z artykułami do warzenia piwa w domowych warunkach. Musi on być bowiem w odpowiedni sposób przechowywany – konieczne jest jego magazynowanie w chłodniach i zamrażarkach oraz konfekcjonowanie w hermetycznych opakowaniach wykonanych ze specjalistycznej folii. Dzięki temu wszystkie aromaty utrzymują się w środku, a chmiel charakteryzuje się świeżością i zapewni piwu niepowtarzalny smak i zapach.

Podziel się