Artykuł sponsorowany Jakie jajka są najlepsze?

Jakie jajka są najlepsze?

Nie da się ukryć, że my Polacy jaja uwielbiamy. Z danych GUS wynika, że każdy Polak średnio zjada 148 jaj rocznie. Jaja są produktem budzącym wiele kontrowersji. Krążą o nich mity. Jedni twierdzą, że są zdrowe, inni wręcz odwrotnie. Ale jajka to źródło białka i cennych kwasów tłuszczowych. Posiadają różne oznaczenia w zależności od rodzaju choru kur. Zatem, które jajka wybrać, by były dla nas najzdrowsze?

Gdzie i jakie jajka kupować?

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy świeże jajka wysokiej jakości, najlepiej zaopatrzyć się w nie u sprawdzonego hodowcy kur, znajomego rolnika lub na fermach kurzych, takich jak Pabis M. Ferma drobiu, która znajduje się w Libiążu w województwie małopolskim. Firma istnieje od 1970 roku, co świadczy o zaufaniu klientów. Tam, pod okiem specjalistów , w bardzo przyjaznych i naturalnych warunkach, hodowane są kury, znoszące, może nie złote, ale wysokiej jakości jaja bogate w wiele składników odżywczych, z obniżoną zawartością cholesterolu i naturalnym wybarwieniem żółtka. Ferma prowadzi hurtownię jaj konsumpcyjnych, jak też sprzedaż detaliczną. Smak i jakość jaja nie koniecznie zależy od jego wielkości. Najlepsze są jaja średnie. Duże mają cienką i delikatną skorupkę, przez łatwo je stłuc, a podczas gotowania po prostu pękają.

Co oznaczają napisy na jajkach?

Jajka powinny mieć oznaczenia producenta, które kolejno oznaczają ich wielkość sposób chowu kur, kraj pochodzenia oraz producenta. Informacje te są wspólne dla całej Unii Europejskiej.

Wielkość jaj: S-małe (>53g), M-średnie (53-63g), L- duże (63-73g), XL – bardzo duże (73g<)

Sposób chowu jaj: 0-ekologiczny, 1-wolny wybieg, 2-ściółkowy, 3-klatkowy

Kraj pochodzenia: dla Polski jest to symbol YY

Producent: AABBCCDD to weterynaryjny numer identyfikacyjny oznaczający: AA-kod województwa, BB -kod powiatu, CC –kod zakresu działalności i DD – kod firmy.

Po czym poznać, że jajko jest świeże?

Przede wszystkim, by jajka dłużej zachowały swoją świeżość powinny być trzymane w chłodzie. Świeże jajo kurze ma krystalicznie przejrzyste białko i zwięzłe żółtko. Jeśli białko jest mętne, a żółtko rozlewa się samoistnie, oznacza to, że jajo jest nieświeże. Gwałtowne zmiany temperatur, pęknięcia skorupki powodują, że jajka szybciej się psują. Warte zapamiętania jest, że jajka zachowują świeżość przez 28 od momentu zniesie ich przez kurę. Kupując jej w sklepie lepiej dokładnie sprawdzić datę ważności i nie kupować tych, których termin skończy się za 3 dni. Pod żadnym pozorem nie należy kupować jajek, które na powierzchni skorupki mają pleśń lub rosę. To świadczy o ich złym przechowywaniu (zazwyczaj w zbyt wysokiej temperaturze).

Wszystkie jaja przechodzą kontrolę weterynaryjną, szczególnie pod kątem salmonelli. Te, które trafiają do sklepu są dobre i zdrowe. Kup takie, które są przechowywane w chłodzie i są ułożone węższym końcem do dołu. Gdy zaopatrujesz się w jajka u hodowcy, to tylko u sprawdzonego i zaufanego. Wtedy będziesz mieć pewność, że są wysokiej jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas