Artykuł sponsorowany Jakie dodatki spożywcze możemy znaleźć w żywności?

Jakie dodatki spożywcze możemy znaleźć w żywności?

Jedzenie i produkty spożywcze to coś, co kupować musi każdy z nas. Obecna sytuacja na rynku pozwala wybierać nam spośród niezliczonej liczby produktów różniącej się ceną, składem oraz innymi atrybutami, które mają wpływ na naszą decyzję. Odsuwając kwestie finansowe na bok, możemy stwierdzić, że duży udział w wyborze żywności mają względy estetyczne, czyli to, czy jest ona dla nas atrakcyjna.

Aromaty – sekret zapachu jedzenia

Osiągnięcia technologiczne na gruncie przemysłu spożywczego pozwalają tworzyć produkty, których jakość podnoszą rozmaite dodatki spożywcze. Do najpopularniejszych należą aromaty spożywcze, czyli substancje, których zadaniem jest nadać produktom określony, atrakcyjny zapach. Pozwalają one nie tylko go wyostrzyć, ale też całkowicie zmienić. W wysoko przetworzonych produktach spożywczych walory smakowe i zapachowe są wynikiem wyłącznie syntetycznych aromatów i dodatków do żywności. Warto przy tym zaznaczyć, że żaden składnik stosowany w produkcji jedzenia nie ma na tyle silnego zapachu, by był on odczuwalny po przetworzeniu – w zachowaniu tych właściwości pomóc mogą właśnie aromaty.

Wykorzystywane są one w licznych branżach przemysłu spożywczego. Aromaty waniliowy, cynamonowy oraz goździkowy znajdziemy  w wyrobach piekarniczych i cukierniczych. Ponadto w ofercie producentów dodatków spożywczych, w tym firmy JAR Aromaty, znajdziemy środki aromatyzujące nadające produktom zapach gumy balonowej, miętowy, maślany, tiramisu czy jogurtowy. W przemyśle spożywczym stosowanych jest prawie tysiąc różnych aromatów, a często tworzone są nowe na indywidualne potrzeby producenta żywności. Aromaty spożywcze są bezpieczne dla zdrowia, co gwarantują liczne normy i przepisy obowiązujące w przemyśle spożywczym.

Barwniki – klucz do apetycznego wyglądu

Drugi aspekt walorów żywności to jej wygląd. Ten powinien być miły dla oka, by jedzenie wydawało się apetyczne. Na to wpływ mają między innymi kolory, które poprawić mogą barwniki spożywcze. Odpowiadają one przy tym nie tylko za nadanie barwy produktom spożywczym, ale też przywrócenie tej utraconej w procesie przetwarzania żywności. Podobnie jak w przypadku aromatów na rynku spotkać możemy zarówno barwniki naturalne, jak i syntetyczne. Są one bezpieczne dla naszego zdrowia, jednak warto mieć świadomość, że wywołują one niekiedy reakcje alergiczne, ale nie one jedyne – istnieje szereg składników żywności, które mogą nas uczulać.

Wśród barwników pochodzenia naturalnego wymienić możemy koncentrat soku buraczanego w proszku czy koncentrat czarnej marchwi w proszku. Barwniki spożywcze uzyskiwane syntetycznie to między innymi azorubina, betanina, kwas karminowy, ryboflawina czy tatrazyna. Sztuczne barwniki możemy łatwo rozpoznać na etykietach, są one bowiem oznaczone literą E i odpowiednim numerem, na przykład oznaczeniem azorubiny jest E122.

Opracowanie:

JAR Aromaty Sp. z o. o. Sp. k.

Warszawa , Wólczyńska 238

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas