Materiał Partnera Jak wygląda produkcja kiełbasy?

Jak wygląda produkcja kiełbasy?

Kiełbasa stanowi nieodzowny przysmak w polskiej kuchni, a dobrej jakości produkt stanowi prawdziwy rarytas, który znany jest nie tylko lokalnie, ale także poza granicami naszego kraju. W Polsce znana była już na dworze Augusta III Sasa, a jej sława utrzymuje się po dziś dzień. Istotne jednak staje się jej odpowiednie wykonanie, a także użyte składniki, w tym przede wszystkim wysokiej jakości mięso.

Rodzaje

Kiełbasy dzieli się w zależności od użytego do ich stworzenia mięsa. Wyróżniamy przede wszystkim kiełbasy:

  • w całości wykonane z jednego rodzaju mięsa (wołowe, wieprzowe, cielęce lub baranie),
  • w 75% wykonane przy użyciu jednego gatunku mięsa,
  • mieszanki, np. wieprzowo-wołowe czy baranio-wieprzowe, gdy jeden typ mięsa przeważa nad drugim,
  • kiełbasy końskie lub z dziczyzny.

Obecność konkretnych typów mięsa to jednak nie jedyny element, który rozróżnia tego typu produkty. Kiełbasy dzielone są także ze względu na stopień rozdrobnienia, a także zawartość wody. W ostatniej grupie, najtrwalsze są produkty zawierające około 30% wody (np. salami), zaś nietrwałe zawierają jej około 70% (np. kiełbasa zwyczajna lub biała).

Proces produkcji kiełbasy

Pierwszym etapem jest tzw. peklowanie, czyli proces w którym na produkt oddziałuje się solanką. Peklowane mięso musi być następnie rozdrobione, co w zaawansowanych zakładach produkcyjnych czyni się za pomocą dużych maszyn i młynków. Rozdrobione mięso na kiełbasę jest następnie kutrowane, czyli rozrabiane na jeszcze mniejsze elementy, które następnie podlegają procesowi mieszania. Powstała w ten sposób jednolita masa, posłuży do wypełniania osłonek naturalnych lub białkowych. Te, po napełnieniu, znajdą się na kijach wędzarniczych.

Wędzenie i obróbka cieplna

Wędzenie powstałych produktów odbywa się dzięki zastosowaniu dymu zimnego, ciepłego lub gorącego, w zależności od potrzeb producenta i typu kiełbasy, a temperatura w trakcie tego procesu mieści się w granicach od 40°C do 80°C. Kiełbasy w tym czasie nie mogą się ze sobą stykać, bowiem w przeciwnym wypadku nie zostaną odpowiednio przygotowane. Po etapie wędzenia, produkty wymagają jeszcze obróbki cieplnej w postaci parzenia lub pieczenia.

Produkcja

Jak przyznaje Beata Stankiewicz-Siemieniaka, która prowadzi mięsny sklep firmowy, produkcja kiełbas to proces zaawansowany, który wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich metod, a także praktyki, dzięki czemu firma jest w stanie utrzymać stałą oraz wysoką jakość. Taką, która będzie dla klientów przewidywalna, przez co ich ulubiona kiełbasa zawsze będzie miała ten sam smak.

Podziel się