Artykuł sponsorowany Jak się tłoczy oliwę z oliwek?

Jak się tłoczy oliwę z oliwek?

Oliwa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w gastronomii, a także w branży kosmetycznej. Wpływają na to zawarte w niej liczne składniki odżywcze, których pozytywny wpływ na zdrowie został potwierdzony naukowo. Mimo że do produkcji oliwy obecnie używa się nowoczesnych urządzeń, to ich działanie opiera się na mechanizmach stosowanych już w starożytności. Jak zatem wygląda proces powstawania oliwy z oliwek?

Wartości odżywcze oliwy z oliwek

Oliwa jest ceniona przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, przy czym obecność tłuszczów nasyconych, które są niezbyt korzystne dla zdrowia, jest niewielka. Oleoeuropeina i oleokantal to z kolei składniki, które są uznawane za niezwykle silne antyoksydanty.

Ponadto w oleju tłoczonym z owoców oliwki europejskiej znajdziesz wiele witamin (przede wszystkim z grupy B, witaminę C i prowitaminę A) oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez i fosfor. Według specjalisty z firmy Onkomed, która zajmuje się produkowaniem oliwy ozonowanej, wprowadzenie tego tłuszczu do swojej codziennej diety może dać bardzo korzystne rezultaty. Możesz też z powodzeniem stosować oliwę jako środek kosmetyczny, który poprawi kondycję włosów, skóry czy paznokci.

Tłoczenie oliwy

Ojczyzną oliwy jest Grecja i to właśnie głównie stamtąd importowany jest ten produkt. Drzewka oliwne uprawia się także w innych krajach śródziemnomorskich, których klimat sprzyja ich wegetacji. Dawniej oliwę tłoczyło się ręcznie lub  pomocą zwierząt hodowlanych, które wprawiały w ruch kamienne płyty miażdżące owoce na papkę. Dziś technologia produkcji jest znacznie bardziej zaawansowana, lecz wciąż opiera się na mechanizmach znanych od wieków.

Proces uzyskiwania oliwy składa się z czterech głównych etapów. Są to:

  • oczyszczanie,
  • miażdżenie,
  • tłoczenie i ekstrakcja,
  • odwirowanie gotowego płynu.

Oliwki najpierw są poddawane wentylacji, a następnie umieszczane na wibrujących taśmach. Obie czynności mają na celu oczyszczenie owoców z zanieczyszczeń, takich jak piasek, liście czy gałązki. Ostatnim etapem czyszczenia jest mycie czystą wodą.

Następnie owoce trafiają do maszyny miażdżącej, która zamienia je w pastę. Powstała w ten sposób masa oliwna zostaje poddawana tłoczeniu. Pasta jest rozsmarowywana na dyskach, które zostają poddane dużemu naciskowi przy użyciu prasy. W efekcie uzyskiwana jest ciecz, będąca mieszaniną oliwy z oliwek i soku owocowego. Jest to tak zwany moszcz. Aby wyodrębnić gotowy produkt od pozostałości, ciecz jest mieszana z wodą. Ostatnim elementem procesu jest wirowanie, w wyniku którego gotowa oliwa jest oddzielana od wody zmieszanej z sokiem owocowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas