Materiał Partnera Jak rozpoznać wysokiej jakości warzywa i owoce?

Jak rozpoznać wysokiej jakości warzywa i owoce?

Owoce i warzywa to jedne z najzdrowszych produktów jakie są dostępne ludziom. Aby jednak rzeczywiście takie były, przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które pozwolą na wybór najlepszych pod względem jakości artykułów, niezależnie od tego, czy będziemy nabywać je na lokalnym targu, czy w dużej sieci handlowej. Po czym możemy rozpoznać wysokie gatunkowo owoce i warzywa?

Stawiaj na produkty sezonowe

Jeśli chcemy mieć pewność, że trafiające na nasz stół artkuły przebyły krótką drogę od producenta, przez dystrybutora, aż po półkę sklepową, powinniśmy wybierać przede wszystkim lokalne produkty. Chodzi o te owoce i warzywa, które rosną w naszej strefie klimatycznej w sezonie letnim, czyli m.in. o maliny, truskawki, pomidory, ogórki i jabłka. Ekologiczne, lokalne produkty w swojej hurtowni posiada firma Adaśko z Nieprowic w woj. świętokrzyskim, która dba o kontakty z niewielkimi dostawcami, przez co może liczyć na artykuły wysokiej jakości, wzrastające w sposób zrównoważony dzięki naturalnym i bezpiecznym nawozom.


Wybieraj zmysłami (w szczególności wzrokiem)

Zarówno podczas zakupów w lokalnym sklepie spożywczym, jak i w punkcie należącym do dużej sieci spożywczej, przy wyborze warzyw i owoców zwracajmy uwagę przede wszystkim na ich wygląd. Najważniejsze jest to, aby produkty nie były uszkodzone, gdyż w takich miejscach bardzo szybko rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze. Unikajmy też nawet minimalnie nadpsutych oraz nadgniłych artykułów, ponieważ niektóre z nich mogą być toksyczne dla ludzkiego organizmu. Jeśli taki produkt już zostanie przez nas zakupiony, nie powinniśmy go podawać w szczególności dzieciom, a także osobom z problemami trawiennymi, które mogą być na niego wyjątkowo wrażliwe.

Unikaj produktów krojonych, a także pakowanych

Jak przyznają specjaliści w zakresie żywienia, umyte i gotowe do spożycia owoce i warzywa to opcja po którą warto sięgnąć tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy z jakichś powodów nie możemy sobie pozwolić na zakup surowego produktu. Są one bowiem zdecydowanie mniej wartościowe od świeżo przygotowanych ze względu na długotrwałe przebywanie w plastikowych opakowaniach, które doprowadza do szybszego utleniania się składników odżywczych i witamin.  

W przypadku hurtowego zakupu warzyw i owoców, powinniśmy korzystać z oferty sprawdzonych i wyspecjalizowanych w tej dziedzinie handlowców, którzy przywiązują wagę do tego, aby oferowane produkty były dokładnie wyselekcjonowane i sprawdzone pod względem walorów smakowych.

Podziel się