Artykuł sponsorowany Jak powinny być przechowywane ziemniaki, by nie zatraciły swoich walorów jakościowych?

Jak powinny być przechowywane ziemniaki, by nie zatraciły swoich walorów jakościowych?

Coraz rzadziej przechowujemy ziemniaki w piwnicy. Wolimy kupować je na bieżąco. Jednak smakosze wiedzą, że nie ma jak dobry ziemniak – własny lub od zaufanego producenta. Jeżeli mamy ich większą ilość, co zrobić, żeby się nie zmarnowały? Okazuje się, że podobne zasady obowiązują, zarówno gdy przechowujemy je dla siebie, jak i gdy producent robi to na skalę masową.

Ziemniak w hurcie

Jeżeli ziemniaki są dobrze przechowywane, na długo zachowają zarówno swoje wartości odżywcze, jak i smakowe. Producent warzyw, podchodzący do swojej pracy z pasją i zaangażowaniem, troszczy się o plony tak, jak mama troszczy się o dzieci. Chce im zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu i zachowania dobrej kondycji.

Co trzeba zrobić, żeby ziemniaki przechowywane hurtowo nie utraciły swoich walorów? Jest kilka podstawowych zasad wdrażanych przez każdego producenta ziemniaków (np. Gospodarstwo Rolne KUDUK), który z pasją podchodzi do wykonywanej pracy:

  • odpowiednie wysuszenie: jeżeli ziemniak ma długo poleżeć, musi być suchy, czyli taki, że obsypują się z niego resztki ziemi. Jeżeli bulwy pozostaną mokre, szybciej rozwinie się pomiędzy nimi szkodliwa pleśń oraz grzyby,
  • zabezpieczenie uszkodzeń: pasjonaci mówią, że aby ziemniak dobrze się przechowywał, musi mieć „zagojone rany”, tzn., że trzeba zasklepić miejsca, gdzie został mechanicznie uszkodzony,
  • stopniowe schłodzenie: ziemniaków nie można ani przemrozić, ani przegrzać, najlepiej stopniowo obniżać ich temperaturę; dzięki temu wewnętrzne życie bulwy ulega spowolnieniu, nie kiełkuje tak szybko i nie traci zawartej w sobie wody.

Ziemniak we własnej piwnicy

Jeżeli skorzystałeś z hurtowej sprzedaży ziemniaków i nabyłeś tyle smacznej odmiany, że możesz wykarmić całą rodzinę, po pierwsze: pogratulować! Z ziemniaka można wyczarować wiele smacznych potraw, uwielbianych przez łakomczuchów dużych i małych: ubite z cebulką lub skwarkami, odsmażane albo pieczone, a ponadto przerobione na kluski, placki czy frytki.

Jeśli chcesz cieszyć się smacznymi ziemniakami przez całą zimę, skorzystaj z podanych zasad hurtowego przechowywania, lecz przystosuj je do warunków domowych:

  • zadbaj, by ziemniaki były suche,
  • przykryj je starym prześcieradłem albo dużą płachtą brezentu, aby nie docierały do nich promienie słoneczne,
  • upewnij się, że w pomieszczeniu jest dostatecznie chłodno i przewiewnie.

Pamiętaj! Jeżeli – pomimo najszczerszych wysiłków – Twoje ziemniaki zzieleniały, albo nadmiernie poprzerastały kiełkami, nie jedz ich. W takiej postaci są szkodliwe. Najlepsze co możesz zrobić, to pomyśleć, jak lepiej przechować je następnym razem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas