Materiał Partnera Czym charakteryzują się wędliny podrobowe?

Czym charakteryzują się wędliny podrobowe?

Wędliny podrobowe należą do specyficznej grupy wyrobów mięsnych. Produkty te są wytwarzane z jadalnych, podubojowych surowców. Wbrew powszechnym opiniom, podroby zawierają duże ilości składników odżywczych niezbędnych w codziennej diecie człowieka. Wędliny tego typu mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zyskały sympatię dzięki wyjątkowym walorom smakowym. Co jeszcze charakteryzuje wędliny podrobowe? Sprawdź.

Sposób wytwarzania i receptura

Wędliny podrobowe to przede wszystkim przetwory mięsne opakowane w osłonki naturalne i sztuczne. Ich głównymi składnikami są surowce podrobowe oraz bezmięsne – kasze, krew i białka roślinne. Tym, co odróżnia je od innych produktów, jest sposób wytwarzania. Wędliny podrobowe poddaje się obróbce cieplnej dwukrotnie. Pierwszy etap obejmuje parzenie i gotowanie tylko części składników, drugi zaś gotowych batonów. W procesie produkcji wędlin podrobowych należy przestrzegać ściśle określonych zasad. Wszystkie surowce powinny zostać dokładnie oczyszczone i wypłukane w zimnej wodzie. Takie przygotowanie składników powinno następować po każdym etapie obróbki, to znaczy po:

  • peklowaniu,
  • gotowaniu,
  • rozdrabnianiu,
  • parzeniu.

Jednym z ostatnich etapów obróbki wędlin podrobowych jest napełnianie osłonek i formowanie. Bardzo ważną zasadą jest to, że nie powinno się wypełniać ich po brzegi, ponieważ mogą pękać podczas gotowania. Końce osłonek muszą być dokładnie zawiązane, zawartość nie wydostała się na zewnątrz.

Rodzaje i charakterystyka wędlin podrobowych

W przeciwieństwie do innych wędlin, podrobowe są wytwarzane przede wszystkim ze słoniny, podgardla, płuc, ozorków, skóry i głów zwierząt. Dodaje się do nich także składniki bezmięsne, o których wspomniano już wcześniej. Zakład produkcyjny Drąg oferuje następujące rodzaje wędlin podrobowych:

  • kiszki,
  • salcesony,
  • pasztetowe,
  • wątrobianki.

Są to produkty wysokokaloryczne, które dostarczają organizmowi odpowiednie ilości składników odżywczych. To bogate źródło białka zwierzęcego i roślinnego – ze względu na swój specyficzny skład.

Wyroby podrobowe mają uniwersalne zastosowanie w kuchni. Można je jeść nie tylko jako przekąskę, ale także dodawać do wielu dań w postaci surowej lub po odpowiedniej obróbce cieplnej. Stanowią zatem doskonały dodatek do kanapek i gorących posiłków. Dzięki wędlinom podrobowym dania zyskują wyjątkowy smak i aromat. Kolejną zaletą wyrobów tego rodzaju jest atrakcyjna cena. Smakowite kaszanki, salcesony czy pasztetowe są tanie, a ich jakość wysoka. Miłośnicy takich właśnie smaków na pewno docenią tę zaletę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas