Materiał Partnera Czy batony proteinowe są zdrowe?

Czy batony proteinowe są zdrowe?

Chyba każdy z nas kiedyś słyszał o batonach proteinowych. Niejednokrotnie ich reklamy pojawiały się w telewizji. Możemy wtedy usłyszeć, że spożywając takie fit batony, możemy znacznie szybciej pozbyć się dodatkowych kilogramów, a także zwiększyć masę mięśniową. Proteinowe batony szybko zaspokajają głód oraz dostarczają do organizmu białka wysokiej jakości. Jednak oprócz nich zawierają w składzie również tłuszcze i proste cukry. W związku z tym, czy batony proteinowe są zdrowe?

Z czego składają się batony proteinowe?

Baton proteinowy to szybka przekąska, która wyróżnia się wysoką wartością energetyczną, a także dużą zawartością białek i węglowodanów. Z tego względu chętnie sięgają po nie osoby uprawiające sport, a także ci, którzy chcą zmniejszyć masę ciała. Po takie przekąski warto sięgać, gdy potrzebujemy zjeść coś na szybko, a także, gdy musimy dostarczyć do organizmu dużej ilości składników odżywczych i energii. Jednak takie batony nie mają tylko zalet. Poza białkami i węglowodanami zawierają rozmaite substancje, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie.

Batony proteinowe składają się przede wszystkim w białek. W zależności od produktu ich zawartość waha się od około 25% do nawet niecałych 50% wartości energetycznej. Białka w batonach proteinowych występują w różnej formie. Może je spotkać w postaci hydrolizatów białek serwatkowych, białka sojowego, izolatów białek serwatkowych, kazeiny, czy też białka jaj. Oprócz białek w takich przekąskach znajdziemy także proste cukry, a także tłuszcze (nasycone i trans), sztuczne barwniki i substancje słodzące, konserwanty oraz środki wypełniające.

Nie da się ukryć, że batony proteinowe są sycące i można je zjeść tak naprawdę wszędzie i o każdej porze. Z tego względu wiele osób często się na nie decyduje. Takie batony w krótkim czasie dostarczają składników odżywczych do organizmu i przyspieszają jego regenerację po wysiłku fizycznym. Niektórzy decydują się na proteinowe batony zamiast pełnowartościowego posiłku, ponieważ w ten sposób można szybko zaspokoić głód. Jednak nie powinniśmy zbyt często spożywać takich wyrobów, ponieważ nie mają one dobrego wpływu na zdrowie.

Batony proteinowe – czy są zdrowe?

Batony proteinowe mogą nawet w 1/3 składać się z cukrów prostych oraz tłuszczów. Z tego względu nie są uznawane jako zdrowa przekąska. Tak duża zawartość cukrów i tłuszczów zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, a także nowotworów i chorób układu krążenia. Oczywiście takie batoniki mogą być źródłem (niejednym) białek w diecie, aczkolwiek jednocześnie dostarczają do organizmu szkodliwych substancji. Znacznie lepszym wyborem będą wyroby cukiernicze, które wytwarzane są z naturalnych składników. Te oferuje między innymi cukiernia dietetyczna Fit Cake-Wypieki Bez Konsekwencji z Torunia. Do wyrobu dietetycznych słodkości używa się naturalnych produktów. Zwykle nie znajdziemy w nich cukrów prostych, a także niezdrowych tłuszczów. Zatem taka przekąska będzie miała lepszy wpływ na stan naszego zdrowia od batonów proteinowych.

Opracowanie:

FIT cake -wypieki bez konsekwencji

Toruń , J. Lelewela 33 , Galeria Wnętrz AMC

  • tel. 508 501 310

Podziel się