Cold brew – kawa parzona na zimno, czyli idealne orzeźwienie
Artykuły spożywcze i trafikaLetnie upały są niezwykle uciążliwe dla każdego. Jednym z najczęstszych sposobów na ochłodę są zimne napoje. Sięgamy wtedy po lemoniady, soki czy herbaty mrożone. Tymczasem wiele osób zapomina, że istnieje również cold brew, a więc kawa parzona na zimno, która zapewnia nie tylko orzeźwienie, ale też dodatkową porcję energii. Na czym polega fenomen cold brew i jak ją przygotować?
Czym jest cold brew?
Chociaż w polskich kawiarniach wciąż królują klasyczne pozycje takie jak cappuccino czy latte, kawa cold brew zyskuje coraz większą popularność. Przez niektórych kawa parzona na zimno mylnie utożsamiana jest z ice coffee, czyli kawą mrożoną. Jednak jedynym podobieństwem tych dwóch napojów jest to, że są podawane na zimno. Natomiast największą różnicą jest sposób parzenia. Otóż kawa mrożona przygotowywana jest na bazie klasycznego espresso, które powstaje z użyciem gorącej wody. Tymczasem do przyrządzenia cold brew wykorzystuje się wodę zimną, a całe parzenie trwa nawet kilkanaście godzin. Oczywiście proces maceracji na zimno bezpośrednio przekłada się na specyfikę otrzymanego naparu. Kawa cold brew wyróżnia się delikatnym, słodkim smakiem, pozbawionym charakterystycznej goryczy oraz kwaskowatości przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej zawartości kofeiny.
Jak przygotować kawę parzoną na zimno?
Sam proces przygotowania cold brew jest stosunkowo prosty, wymaga jednak – przestrzegania pewnych zasad, przygotowania odpowiednich składników i przede wszystkim cierpliwości. Co najważniejsze do zaparzenia kawy na zimno nie są potrzebne żadne specjalistyczne urządzenia czy inne narzędzia. Chociaż mogą ułatwić i przyspieszyć cały proces, w zupełności wystarczy klasyczny french press, a nawet zwykły słoik. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w papierowe filtry lub sitko o drobnych oczkach. Jak w przypadku przygotowywania każdego rodzaju napoju, kluczowa jest wykorzystana do tego kawa. Wysokiej jakości kawę zarówno w ziarnach, jak i mieloną, która doskonale sprawdzi się do przygotowania cold brew oferuje między innymi sklep Julius Meinl Polska. Najlepsze będą kawy z Kenii, Etiopii, Brazylii czy Kolumbii.
Dość grubo zmieloną kawę należy wsypać na dno wybranego naczynia, a następnie zalać zimną wodą w stosunku 1:4. Wszystko mieszamy tak, aby mieć pewność, że cała kawa jest nasączona wodą. Przykryte naczynie należy odstawić do lodówki na ok. 12 godzin. Czas maceracji można dostosować do indywidualnych preferencji co do smaku i konsystencji kawy. Po upływie kilkunastu godzin napar należy przelać przez filtr lub sitko – i gotowe! Cold brew najlepiej podawać z lodem. Doskonale pasują także cytryna, pomarańcza oraz mięta i różnego rodzaju syropy smakowe.