Materiał Partnera Bioetanol - co warto wiedzieć o procesie produkcji?

Bioetanol - co warto wiedzieć o procesie produkcji?

W czasach, w których tak często porusza się niezwykle istotne kwestie pośrednio lub bezpośrednio związane z ochroną środowiska naturalnego, koniecznością stało się stworzenie paliw ekologicznych. Ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród pojedynczych obywateli, ale także wśród ogromnych koncernów. Zdecydowanie najlepiej pod wieloma względami spisuje się bioetanol. Co warto o nim wiedzieć?

Bioetanlol - co to?

Sam przedrostek "bio" powinien ukierunkować nasze skojarzenia nie tylko w stronę ochrony przyrody, ale także to samych surowców, których używa się w procesie produkcji tego paliwa. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o tym, że bioetanol może zostać wyprodukowany zarówno z produktów roślinnych takich jak zboże, buraki cukrowe, czy ziemniaki, jak i z odpadków. Z praktycznego punktu widzenia istotna wydać może się informacja, iż bioetanol zaliczany jest do biopaliw, a co za tym idzie, jest niczym innym niż odnawialnym źródłem energii.

Biorąc pod uwagę wyznaczniki chemiczne, to bioetanol jest bezwonnym alkoholem etylowym. Produkcja odbywa się w specjalistycznie przystosowanych gorzelniach, a jej wydajność w największej mierze zależy od konkretnego gatunku rośliny. W ogromnym skrócie proces ten polega na przekształceniu cukrów w alkohol i dwutlenek węgla, w wyniku działania enzymów zawartych w drożdżach. Bioetanol może stanowić jeden ze składników benzyny lub funkcjonować jako samodzielne paliwo. Co jeszcze warto wiedzieć w tej kwestii?

Bioetanol a kwestie ekonomiczne

Rację mają wszyscy ci, którzy zauważają, iż produkcja bioetanolu jest droższa niż wydobycie paliw kopalnych. Niemniej jednak, jeżeli spojrzeć na to przedsięwzięcie szerzej, to potencjalne pozytywne skutki ekologiczne, mogą zdecydowanie zepchnąć na margines kwestię ceny. Nie można zapominać o tym, iż spaliny wydzielane przez biopaliwa pozbawione są większości najbardziej szkodliwych związków chemicznych w tym głównie siarki. Taki stan rzeczy możliwy jest jedynie dzięki chemicznej czystości biopaliw, którą są w stanie zagwarantować jedynie najbardziej renomowani producenci.

Zdecydowanie zalicza się do nich firma Bioetanol AEG, która dzięki nowoczesnemu wyposażeniu oraz wykwalifikowanej kadrze specjalistów, zdążyła ugruntować sobie pozycję jednego z liderów w skali całego kraju. Choć same biopaliwa nie są dostępne jeszcze na każdej stacji benzynowej, to zdecydowanie cieszy wzrost zainteresowanie ta właśnie gałęzią przemysłu. To przecież od nas zależy, na jakiej planecie będziemy żyli my i nasze dzieci.

Opracowanie:

Bioetanol AEG Sp. z o.o.

Chełmża , Bydgoska 4

Podziel się