Materiał Partnera W świecie ekskluzywnych piór. Główni producenci

W świecie ekskluzywnych piór. Główni producenci

Wieczne pióro nie jest zwykłym narzędziem do pisania i nawet nie wypada porównywać go do długopisu. Pióro to synonim elegancji, stylu, ale także prestiżu osoby, która się nim posługuje. Choć coraz rzadziej używane na co dzień, wciąż mają rzeszę wiernych miłośników, którzy cenią wspaniałą estetykę piór wiecznych, ich wygodę oraz piękno kreślonych nim słów.

W piórach wiecznych materiałem pisarskim jest ciekły atrament, który spływa do stalówki dzięki działaniu  sił grawitacji – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Kalamarz.net. Co ciekawe, przyrząd ten znany jest ludzkości dłużej niż ołówek, a prototypem dzisiejszego pióra posługiwali się już współcześni Tutenchamona!

Historia pióra w skrócie

Zarówno sztuka kaligrafii, jak i samo tworzenie przyrządów do jej wykonywania fascynuje ludzkość od stuleci. Projektowaniem coraz doskonalszych piór wiecznych zajmował się Leonardo Da Vinci, a także nadworny inżynier Ludwika XIV. Natomiast w XIX wieku prekursorami nowoczesnych piór stali się Samuel Harrison oraz Lewis Waterman, przy czym osiągnięcia tego drugiego dały podwaliny pod stworzenie przedsiębiorstwa, które do dziś dostarcza klientom najwyższej klasy piór.

Pióra Waterman

Pierwsze pióro nowojorskiego agenta ubezpieczeniowego, Lewisa Watermana zostało opatentowane w 1884 roku. Nowa firma, która dostarczyła na rynek nowoczesne pióro spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, co pozwoliło na dalszy rozwój i ciągłe udoskonalanie produktów.

To właśnie w zakładach Watermana powstawały pióra z pierwszymi zabezpieczeniami przed wyciekaniem atramentu oraz pióra z systemem automatycznego napełniania.

Pióra Sheaffer

Kolejną cenioną, dziś już tradycyjną markę przyborów piśmienniczych stworzył Walter Sheaffer. W 1913 założył firmę oferującą klientom konkurencyjne dla Watermana wieczne pióra, które niczym nie ustępowały produktom swojego poprzednika.

Produkty Sheaffera można łatwo rozpoznać, gdyż markowane są charakterystyczną białą kropką. Obecnie ten drobny biały punkcik jest synonimem wysokiej jakości pióra, prestiżu jego posiadacza, a także gwarancją pięknego pisania – mówi ekspert ze sklepu internetowego Kalamarz.net.

Inni cenieni producenci piór

Waterman i Sheaffer doczekali się wielu naśladowców, jednak tylko nieliczni twórcy piór spotkali się z uznaniem, które pozwoliłoby im rozwijać się i doskonalić swoje produkty. Obecnie, za najlepszych dostawców piór wiecznych i kulkowych na świecie uznaje się Parkera (USA), a także malezyjską firmę Pelikan.

Podziel się