Materiał Partnera Filatelistyka – pasja i wiedza

Filatelistyka – pasja i wiedza

Dobrze mieć w życiu jakąś pasję. Bez względu, czy chodzi o uprawianie sportu, prowadzenie samochodów sportowych, czy kolekcjonowanie, każda pasja rozwija w człowieku wiele cech, które przydają się w życiu codziennym. Mowa tu o konsekwencji, wytrwałości i umiejętności wyznaczanie sobie celów oraz ich realizacji. Cechami tymi charakteryzują się przede wszystkim kolekcjonerzy. Co i z jakich powodów bywa najczęstszym przedmiotem kolekcji?

Kolekcjonerstwo – monety i znaczki

Monety to jeden z najczęściej kolekcjonowanych przedmiotów przez ludzi na całym świecie. Pomysły na stworzenie unikatowej kolekcji są różne. Niektórym zależy na monetach starych, niektórym na okolicznościowych, a jeszcze innym na tych, wykonanych z konkretnego kruszcu. Przyczyn rozpoczęcia kolekcjonowania może być wiele. Choć należy zauważyć, że numizmatyka przy dużej wiedzy i odrobinie szczęścia, może dać kolekcjonerowi wymierne korzyści materialne. Najrzadsze monety osiągają na aukcjach zawrotne ceny. W niektórych przypadkach posiadanie jednej monety daje pewność spokojnego i dostatniego życia. Podobnie sprawa wygląda u filatelistów. Znaczki pocztowe, pocztówki, czy ostemplowane koperty. Im rzadsze, tym lepiej dla ich wartości. Pasja filatelistyczna wiąże się z ogromną wiedzą. Znaczki wydawane były przecież z różnych okazji.

Znajomość historii jest tutaj kluczowa. Specjalne serie znaczków wydawano z okazji olimpiad, mistrzostw świata, wyborów prezydenckich, czy istotnych zmian politycznych o zasięgu globalnym. Swoich podobizn na znaczkach doczekali się najwięksi światowi przywódcy, w tym również dyktatorzy. Aby w pełni zagłębić się w meandry filatelistyki i rozpocząć swoją kolekcję warto przystąpić do jednego z kół. Do takich zdecydowanie zalicza się Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Józefa Sudakiewicza przy Politechnice Koszalińskiej. Dzięki ogromnej wiedzy jego członków można uzyskać wszystkie niezbędne informacje, wskazówki i porady. Można również poczuć niesamowitą atmosferę pełną pasji, która z pewnością udzieli się wszystkim początkującym filatelistom. Co jednak w ostateczności decyduje o wartości znaczka?Filatelistyka – wartość znaczków

Wbrew powszechnie krążącej opinii samo to, że znaczek jest stary, nie oznacza, iż będzie on bardzo cenny. Podobnie jak w przypadku monet liczy się tutaj emisja, czyli to, ile znaczków danego typu zostało wyprodukowanych. Im jest ich mniej, tym większą szansę na otrzymanie dużych pieniędzy ma ich właściciel. Wszelkiego typu wyceny znaczków najlepiej przeprowadzać jest u profesjonalistów z odpowiednią wiedzą, ponieważ rzadkość występowania, to również nie wszystko. Niezwykle istotny jest także stan, w jakim znaczek się znajduje.

Czy był poddawany działaniu wilgoci i widać na nim jej oddziaływanie? Czy jest przedarty lub postrzępiony? Czy na jego powierzchni widoczny jest stempel? To wszystko decyduje o tym, iż dwa znaczki z tej samej serii i daty produkcji, mogą zostać zupełnie inaczej wycenione. Dlatego każdy, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z filatelistyką, powinien zaopatrzyć się w specjalistyczne klasery i osprzęt do wyjmowania i wkładania znaczków bez konieczności używania palców.

Podziel się