Artykuł sponsorowany Zalety stosowania narkozy wziewnej u zwierząt

Zalety stosowania narkozy wziewnej u zwierząt

Zabiegi chirurgiczne, którym poddajemy pacjentów, podobnie jak u ludzi, obarczone są ryzykiem. Zwierzęta przed przystąpieniem do anestezji poddawane są ocenie i badaniu klinicznemu. Jednak narkoza, jako punkt newralgiczny, odpowiada za bezpieczne przeprowadzenie operacji. Źle prowadzona może wyrządzić czworonogowi krzywdę a odpowiednio dobrana zapewnia spokój operowanego i operatora.

Znieczulenie ogólne u zwierząt

Każdy zabieg z przeprowadzoną narkozą wymaga zabezpieczenia. Założenie wenflonu oraz rurki intubacyjnej umożliwiają stabilizację czynności życiowych oraz zapewniają szybki czas reakcji w przypadku zatrzymania czynności krążeniowo-oddechowych, bądź wystąpienia wstrząsu. Wenflon, przez który podaje się leki dożylnie, zakładamy przed narkozą, gdyż w przypadku utraty akcji serca żyły zapadają się a szansa na podanie preparatu może przepaść. W przypadku zwierzaków, ze względu na różnorodność gatunku, rasy, masy ciała, i predyspozycji osobniczych, ryzyko wystąpienia powikłań zastosowania narkozy wzrasta, więc każdy element ograniczający to ryzyko, jest na wagę złota. Jednym ze sposobów minimalizowania zagrożenia jest narkoza wziewna podczas zabiegów weterynaryjnych.

Zalety narkozy wziewnej

Narkoza wziewna jest stosowana do osiągnięcia snu narkotycznego w trakcie zabiegów u zwierząt i u ludzi i jest jednym z elementów postępowania anestezjologicznego w trakcie zabiegu. Polega ona na inhalacji środkiem farmakologicznym, np. izofluran, który jest aspirowany bądź wtłaczany przez aparat do narkozy wziewnej za pośrednictwem rurki intubacyjnej do układu oddechowego. Zaletą zastosowania narkozy wziewnej jest łatwa regulacja jej natężenia i czasu trwania. Izofluran działa krótko, a zatem podaje się go nieprzerwanie i tak długo, jak wymaga tego zabieg. Jednocześnie przez tą samą rurkę można podać tlen. Anestetyk jest wdychany i wydychany w tej samej formie, nie wywołuje zatem żadnych zbędnych reakcji. Żadna narkoza jednak, nie jest obojętna dla organizmu. Każde znieczulenie złożone obniża ciśnienie tętnicze krwi i niepotrzebnie przedłużane może prowadzić do uszkodzeń narządów, niezwykle istotnym jest, równolegle do zabiegu, stosowanie odpowiednio dobranej płynoterapii oraz nadzorowanie pacjenta. Temperatura wewnętrzna, liczba tętna i oddechów, obecność odruchów, kapnometria, pulsoksymetria i EKG to nieinwazyjne metody umożliwiające monitorawnie funkcji życiowych organizmu ale i nadzorowanie przebiegu narkozy.   Im krócej po zabiegu sen jest przeciągany, tym lepiej. Narkoza wziewna o krótkim działaniu jest korzystniejsza dla czworonożnego pacjenta.

Na ten moment jest to najmniej inwazyjna i stosunkowo bezpieczna narkoza, którą możemy zastosować podczas zabiegu u pupila. Warto zapytać o nią lekarza weterynarii przed powierzeniem mu swojego zwierzaka. Choć ten rodzaj narkozy jest bardziej kosztowny niż np. narkoza dożylna, warto zainwestować w bezpieczeństwo i komfort swojego pupila. Aparat do narkozy wziewnej jest kosztowny i nie każda przychodnia nim dysponuje. Korzystają z niego lekarze z www.naszalecznica.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas