Artykuł sponsorowany Rejestracja temperatury w procesie transportu leków i środków farmaceutycznych

Rejestracja temperatury w procesie transportu leków i środków farmaceutycznych

Dokładne temperatury, w jakich należy przechowywać i transportować farmaceutyki, określone są ściśle przez przepisy prawa farmaceutycznego oraz zapisy zawarte w wymaganiach Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Zapewnienie lekom i wyrobom medycznym odpowiednich warunków termicznych jest konieczne dla zachowania ich bezpieczeństwa w późniejszym użyciu.

Pomiar i rejestracja temperatury 

Aby umożliwić skuteczną kontrolę warunków transportu leków niezbędna jest ich właściwe utrwalenie do późniejszego wglądu – mówi ekspert z firmy MIKSTER. Odbiorca towaru, czyli apteka albo hurtownia, ma prawo zażądać raportu dotyczącego temperatury w komorze ładunkowej na przestrzeni całego transportu. Dlatego dystrybutor musi dysponować nie tylko sprzętem umożliwiającym transport w szczególnych warunkach, ale także urządzeniami do precyzyjnego pomiaru i rejestracji temperatur.

Monitoring temperatury podczas transportu jest możliwy dzięki zastosowaniu profesjonalnych urządzeń zintegrowanych z systemami informatycznymi. Stosowanie ich pozwala nie tylko na zapis temperatur na poszczególnych etapach transportu i późniejszy wydruk wyników kolejnych pomiarów, ale także wgląd do informacji na temat klimatu panującego w komorze ładunkowej w czasie rzeczywistym.

Bieżący wgląd w rozkład temperatur umożliwia natychmiast uzyskać informacje o wszelkich odchyleniach temperatury, co pozwala na szybką reakcję i wyeliminowanie nieprawidłowości, zanim dojdzie do uszkodzenia transportowanego towaru.

Budowa urządzeń do rejestracji temperatur w transporcie 

Najważniejsze elementy urządzeń tego typu to czujniki temperatury i rejestratory. Czujniki umieszczane są wewnątrz chłodni, czy innej komory ładunkowej w kilku punktach. Wyniki pomiarów z czujników są przekazywane do rejestratora za pomocą sygnału radiowego lub po kablach – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy MIKSTER.

Rejestrator jest niewielkim urządzeniem umieszczanym w kabinie kierowcy. Ten element wyposażono w niewielką drukarkę, dzięki której kierowca na życzenie odbiorcy towaru może łatwo wydrukować raport warunków dostawy w formacie przypominającym standardowy paragon.

Normy prawne określają szczegółowo wymagania, jakie muszą spełniać firmy farmaceutyczne i operatorzy logistyki w tej branży, nie wskazują natomiast sposobów realizacji tych wymagań. Nie ulega jednak wątpliwości, że jakość urządzeń rejestrujących warunki transportu, zastosowanych przez daną firmę przekłada się na niezawodność świadczonych przez nią usług, a tym samym na jej atrakcyjność rynkową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas