Artykuł sponsorowany Najczęstsze przyczyny powstawania bólów w okolicach kręgosłupa

Najczęstsze przyczyny powstawania bólów w okolicach kręgosłupa

Bóle w okolicach kręgosłupa są niezwykle często występującą przypadłością w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Nie bez przyczyny tego typu dolegliwości nazywa się „epidemią Zachodu”. Niewiele osób wie jednak, dlaczego są one tak charakterystyczne dla mieszkańców krajów rozwiniętych, a tak rzadko są odczuwane przez mieszkańców innych części świata. Żeby się tego dowiedzieć, konieczne jest poznanie dokładnych przyczyn ich powstawania.

Niezwykle uciążliwa przypadłość

Jak bardzo uciążliwe jest odczuwanie bólu karku lub krzyża wie każdy, kto choć raz doświadczył tego na własnej skórze. Osoba cierpiąca na tego typu dolegliwości, w zależności od ich natężenia, odczuwa ciągły dyskomfort, ma problemy z wysypianiem się, a w skrajnych przypadkach nie może wykonywać nawet najprostszych codziennych czynności. Co więcej, idąc do lekarza najczęściej, zamiast realnej pomocy, otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe, które zazwyczaj pomagają, ale jest to niestety jedynie pomoc doraźna, która nie przynosi, bo i nie może przynieść całkowitego wyleczenia. Tabletki przeciwbólowe zwalczają bowiem jedynie objawy, a nie leczą przyczyny ich powstania.

Co więc robić? Dlaczego odczuwamy ból w okolicach kręgosłupa? A wreszcie – czy istnieje skuteczna metoda żeby raz na zawsze go zwalczyć? Tak. 

Dlaczego boli?

O tym, dlaczego w ogóle odczuwamy bóle karku i krzyża i dlaczego są one tak charakterystyczne dla mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, wiemy dzięki wieloletniej pracy i publikacjom nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Dzięki ponad 30-letniej pracy z pacjentami oraz prowadzonym obserwacjom klinicznym doszedł on do wniosku, że aż 97 proc. wszystkich dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa jest spowodowanych urazami mechanicznymi, czyli przeciążeniami, na jakie narażamy swój kręgosłup podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Najczęściej bóle te są rezultatem nieprawidłowej postawy ciała, tzn. garbienia się, krzywego siedzenia czy źle dopasowanego oparcia fotela. Większość mieszkańców krajów zachodnich przez dużą część dnia przebywa w pozycji siedzącej, która w przypadku braku nawyku utrzymywania prawidłowej postawy jest niezwykle uciążliwa dla kręgosłupa. Na skutek czego, kręgosłup gubi swoją naturalną postawę na rzecz pozycji przygiętej, co z kolei doprowadza do trwałych uszkodzeń krążków między kręgami oraz do odczuwania bólu.

Inną powszechną przyczyną powstawania bólu jest pochylanie się. Według badań ,dorosły człowiek w ciągu dnia pochyla się od 700 do aż 5000 razy, za każdym razem bierze na swoje plecy ciężar, który prawie 4-krotnie przekracza wagę jego ciała. To również ma bardzo negatywny wpływ na kręgosłup i w rezultacie powoduje uciążliwe bóle.

Leczenie bólów okolic kręgosłupa

Skuteczne leczenie bólów karku i krzyża jest możliwe jedynie wtedy, gdy dotrzemy do przyczyny lub przyczyn jego powstania. Podstawą metody McKenziego jest więc diagnostyka, dzięki której  terapeuta jest w stanie dokładnie określić wspomniane przyczyny, stwierdzić,  w którym fragmencie kręgosłupa doszło do przeciążeń, a następnie zaproponować konkretną metodę leczenia. Diagnostyka składa się z dwóch elementów – wywiadu z pacjentem oraz badania manualnego. Na ich podstawie możliwe jest zakwalifikowanie chorego do konkretnego zespołu klinicznego oraz edukacja pacjenta, w jaki sposób może sobie samodzielnie radzić z atakującym go bólem. Pacjent otrzymuje dokładne wskazówki dotyczące przyswojenia pozytywnych nawyków polegających na utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała oraz dostaje indywidualnie dobrane ćwiczenie lub zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu.

Więcej informacji na temat przyczyn powstawania bólów w okolicach kręgosłupa oraz na temat metody McKenziego, można znaleźć na stronie internetowej jedynego polskiego Instytutu McKenziego - www.mckenzie.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas