Artykuł sponsorowany Rehabilitacja dzieci. Na czym polega Metoda Vojty?

Rehabilitacja dzieci. Na czym polega Metoda Vojty?

Aby dziecko mogło być rehabilitowane za pomocą metody Vojty, musi najpierw zostać u niego stwierdzone nieprawidłowe napięcie mięśni. Oznacza ono ograniczenie sprawności, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do kalectwa. Problemy z napięciem mięśni powinien rozpoznać lekarz podczas rutynowej wizyty. Dziecko z nieprawidłowym napięciem przyjmuje dziwne pozycje i nienaturalnie odchyla się do tyłu.

Metoda Vojty i jej efekty

Metoda Vojty, którą stosują ośrodki terapeutyczne takie jak np. Revita-Dukla, polega na wskazaniu dziecku prawidłowych odruchów oraz na wyeliminowaniu tych nieodpowiednich. Efekty w tym przypadku są wypracowywane poprzez uciskanie na określone punkty znajdujące się na ciele malucha. Ćwiczenia wraz z dzieckiem wykonują rodzice, po przeszkoleniu ze strony rehabilitanta. Młodsze dzieci powinni ćwiczyć do kilku minut 3-4 razy w ciągu dnia. Starsze maluchy wymagają nieco dłuższych, bo 10-minutowych sesji. Czas i rodzaj ćwiczeń ustala już rehabilitant. Poza żadnym pozorem nie powinno się tego robić na własną rękę.  Stymulacja wybranych punktów na ciele dziecka może mieć miejsce podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak kąpiel czy przewijanie. Dziecko powinno być najedzone i wypoczęte. W czasie rehabilitacji dobrze jest położyć je na płaskiej powierzchni. Efekty są uzależnione przede wszystkim od prawidłowości wykonywania ćwiczeń. Czasami wystarczy już kilka tygodni regularnych ćwiczeń, aby uzyskać satysfakcjonujący rezultat.

Dla lepszego życia naszego dziecka

Rozwój dziecka zasadniczo oparty jest na pewnych schematach. Maluch musi przejść przez poszczególne etapy, aby na każdym z nich nauczyć się czegoś nowego. Czasami jednak na którymś etapie dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu bodźców z układu nerwowego i prawidłowy rozwój zostaje zahamowany. Wówczas maluch przestaje działać w sposób prawidłowy i rozwija w sobie nieodpowiednie nawyki.

Aby do tego nie dopuścić, należy szybko rozpocząć odpowiednią terapię, na przykład właśnie metodę Vojty. W takiej sytuacji dziecko nie zdąży utrwalić nieprawidłowych zachowań i od razu przyswoi te prawidłowe, które znacznie ułatwią mu interpretację nowych doświadczeń i poprawią jakość życia. Najlepsze efekty można osiągnąć, pracując z dziećmi, które nie ukończyły jeszcze 1 roku życia. Kluczem do sukcesu jest ponadto systematyczność wykonywanych ćwiczeń. Metoda Vojty wskazana jest w przypadku dzieci, które cierpią na porażenie mózgowe, przepuklinę mózgowo-rdzeniową, dysplazję stawów biodrowych, asymetrię ciała, skrzywienie kręgosłupa bądź kręcz mięśniopochodny. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas