Artykuł sponsorowany Na czym polega profilaktyka stopy cukrzycowej?

Na czym polega profilaktyka stopy cukrzycowej?

Chorujesz na cukrzycę? Ostatnio zauważyłeś u siebie deformacje paznokci oraz pieczenie i mrowienie stóp? Nie lekceważ tych objawów i nie tłumacz ich przemęczeniem, ponieważ mogą być to pierwsze symptomy stopy cukrzycowej. Jest to powikłanie, które nieleczone może doprowadzić nawet do martwicy kończyny. Czy da się temu przeciwdziałać? Poznaj najważniejsze zasady profilaktyki.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Jednym z groźnych powikłań cukrzycy jest występowanie tzw. stopy cukrzycowej. Dolegliwość ta – spowodowana uszkodzeniem naczyń krwionośnych – objawia się początkowo powstawaniem odcisków na stopie, a później zaburzeniami mikrokrążenia. Może to prowadzić do pojawiania się coraz częstszych urazów. Nieleczona stopa cukrzycowa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia człowieka, ponieważ może zakończyć się martwicą kończyny. Aby temu przeciwdziałać specjaliści zalecają regularne odbywanie wizyt u podologa, który dobierze właściwą terapię leczenia. Jeśli więc zauważysz u siebie opuchnięcia, zaczerwienienia, odciski oraz długo niegojące się rany to znak, że wizyta u profesjonalisty jest konieczna! A jak przeciwdziałać tym objawom?

Po pierwsze: zapobiegaj

Regularne korzystanie z profilaktycznych zabiegów podologicznych to dla osób chorujących na cukrzycę najlepsza, a jednocześnie najbardziej skuteczna forma ochrony. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wyróżnia się: korektę wrastających paznokci, usuwanie nagniotków i uciążliwych modzeli, a także przeciwdziałanie występującym zmianom patologicznym. Tego rodzaju działania, prowadzone przez osobę z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, zapobiegną pojawianiu się potencjalnych objawów stopy cukrzycowej – przekonuje specjalista z Salonu Zdrowe Stopy Garbowska z Wrocławia.

Inne działania profilaktyczne

Profilaktyka stopy cukrzycowej nie powinna ograniczać się jedynie do regularnych wizyt u specjalisty. Warto o stopy zadbać również samemu. W tym celu należy codziennie dokładnie obserwować skórę, zwracając szczególną uwagę na pojawiające się zmiany, takie jak: pęknięcia czy obrzęki. Niezbędne jest również utrzymanie prawidłowej higieny. Stopy zawsze powinny być czyste, a co najważniejsze – pozostać suche. Nie należy zapominać o codziennej zmianie skarpet i używać tych, które zostały wykonane z naturalnych materiałów. Istotne jest także użytkowanie właściwie dobranego obuwia z miękkimi wkładkami. Osoby chorujące na cukrzycę muszą pamiętać o tym, aby unikać obciążeń stóp, nie rezygnując tym samym z aktywności fizycznej. Warto dbać o utrzymanie odpowiedniej sprawności mięśni. Z pewnością lekarz specjalista doradzi najbardziej właściwy zestaw ćwiczeń. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas