Artykuł sponsorowany Na czym polega diagnostyka audiologiczna

Na czym polega diagnostyka audiologiczna

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, umożliwiający odbieranie bodźców dźwiękowych i komunikowanie się. Problemy ze słuchem, zarówno całkowita głuchota jak i niedosłuch, znacznie obniżają komfort życia, a u dzieci wręcz uniemożliwiają prawidłowy rozwój. Dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnostyka audiologiczna zarówno u dzieci, jak i u osób uskarżających się na problemy ze słuchem.

Audiologia – co to takiego?

Czym właściwie jest diagnostyka audiologiczna? Wyjaśnia to specjalista z NZONZ LAR-MED w Żywcu: Audiologią nazywamy jedną z gałęzi medycyny, której przedmiotem badań jest słuch oraz jego zaburzenia. Diagnostyka audiologiczna polega na wykryciu uszkodzenia słuchu. Za badanie odpowiada lekarz audiolog, który stwierdza rodzaj, lokalizację oraz stopień zaburzenia słuchu, a także wskazuje przyczynę powstania danego ubytku, dzięki czemu może określić możliwości leczenia. W tym celu wykonuje się szereg badań audiometrycznych, dobranych pod kątem wieku pacjenta i rodzaju nieprawidłowości. Jakie najczęściej badania z zakresu audiologii wykonuje się w placówkach medycznych?

Audiometria tonalna

Rutynowym badaniem w zakresie diagnostyki audiologicznej jest audiometria tonalna. Ma ona na celu określenie progu słuchu u pacjenta poprzez wykrycie minimalnego słyszanego przez niego natężenia dźwięku. Nieinwazyjne i bezbolesne badanie wymaga współpracy z pacjentem, który naciska przycisk audiometru w momencie, gdy w słuchawkach usłyszy dźwięk. Do ucha pacjenta podaje się czyste tony o danej częstotliwości – niskie lub wysokie – a także o określonym natężeniu, czyli ciche i głośne. Poza tym w badaniu bierze się też pod uwagę poziom odbieranych przez pacjenta drgań – wibracji ze specjalnej słuchawki kostnej. Na podstawie zarejestrowanych danych tworzy się wykres, czyli audiogram służący do określenia rodzaju uszkodzenia słuchu. Inną odmianą tego badania jest audiometria zabawowa, przeznaczona dla młodszych dzieci, które w reakcji na usłyszany dźwięk zamiast naciskać przycisk, wykonują dane polecenie związane z zabawą.

Audiometria impendacyjna

Badanie to obejmuje kilka metod, z czego najpopularniejszą jest tympanometria. To badanie obiektywne – czyli nie wymagające współpracy z pacjentem – polega na dokonaniu pomiaru natężenia błony bębenkowej w reakcji na falę dźwiękową. Dzięki temu można wykryć jej uszkodzenie i ubytki w uchu środkowym. Poza tym audiometria impendacyjna może również polegać na polegać na pomiarze napięcia mięśnia strzemiączkowego w zależności od rodzaju dźwięku, a także na przetestowaniu trąbki słuchowej.

Badania przesiewowe słuchu

Badania przesiewowe mają na celu jak najwcześniejsze wykrycie zaburzeń słuchowych, dlatego obecnie wykonuje się je już u noworodków, by jak najszybciej wdrożyć ewentualne leczenie i wspierać rozwój mowy u dziecka. Jakie badania przesiewowe wyróżniamy?

  • Otoemisja akustyczna – obiektywne badanie wykonywane w szpitalu już w pierwszych dobach życia dziecka, pozwala ocenić prawidłowe funkcjonowania ślimaka.
  • ABR – badanie polegające na podawaniu pacjentowi dźwięków i rejestrowaniu przy pomocy elektrod reakcji mózgu, a dokładnie potencjałów słuchowych. Dzięki temu ocenia się czułość słuchu pacjenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas