Artykuł sponsorowany Jakie wady wzroku można skorygować za pomocą okularów

Jakie wady wzroku można skorygować za pomocą okularów

Okulary korekcyjne, pomimo iż już od dłuższego czasu przez wiele osób są stopniowo zmieniane na soczewki kontaktowe, cały czas są najczęściej wybieranym sposobem korekcji wad wzroku. Za pomocą okularów można skorygować praktycznie każdą wadę widzenia, począwszy od krótko- i dalekowzroczności, poprzez starczowzroczność, aż do astygmatyzmu.

Dlaczego wybieramy okulary?

Okulary są wybierane przez pacjentów z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest brak przekonania do stosowania szkieł kontaktowych. Niektóre osoby nie potrafią bowiem robić coś przy swoich oczach i nawet wpuszczenie do nich sztucznych łez lub innych kropli do oczu stanowi bardzo duży problem. Oczywiście wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, ale po co zmieniać coś, co dobrze działa? Innym powodem wyboru okularów jest pełniona przez nie funkcja ozdobna. Pamiętajmy, że okulary korekcyjne mogą być różne i są osoby, które nie wyobrażają już siebie bez okularów, które są stałym elementem ich stylizacji. Dotyczy to głównie osób, które od dłuższego czasu noszą okulary z grubymi lub kolorowymi oprawkami.

Na czym polega korekcja wzroku?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy najpierw poznać mechanizm powstawania wad wzroku. Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z Salonu Optycznego Brillowscy w Kartuzach: W zdrowym oku wpadające do niego promienie świetlne skupiają się na siatkówce, której włókna nerwowe odbierają te sygnały i przekazują dalej do nerwu wzrokowego w mózgu. Problemy zaczynają się w momencie, gdy promienie świetlne nie skupiają się dokładnie na siatkówce. W takich przypadkach mówimy o wadzie wzroku.

W zależności od tego, w którym dokładnie miejscu skupiają się promienie świetlne, mówimy o krótkowzroczności (promienie skupiają się przed siatkówką) lub dalekowzroczności (promienie skupiają się za siatkówką). U osób starszych, zazwyczaj po ukończeniu 40. roku życia, czasami mamy do czynienia także z odmianą nadwzroczności, którą nazywamy starczowzrocznością. Charakteryzuje się ona problemami z wyraźnym widzeniem zarówno rzeczy oddalonych, jak i znajdujących się blisko oka.

Wszystkie te wady wzroku można niwelować za pomocą okularów korekcyjnych. W przypadku krótkowzroczności będą to okulary z soczewkami rozpraszającymi, o mocy określanej w dioptriach minusowych, w dalekowzroczności okulary z soczewkami skupiającymi o mocy w dioptriach plusowych, natomiast starczowzroczność koryguje się za przy użyciu okularów z soczewkami progresywnymi.

Astygmatyzm

Innym rodzajem wady wzroku korygowanej za pomocą okularów jest astygmatyzm. Jest to wada wzroku, która zazwyczaj występuje razem z krótko- lub dalekowzrocznością. Jej przyczyną jest nieprawidłowa krzywizna rogówki oka, przez wpadające na nią promienie są załamywane i nie skupiają się w jednym punkcie, ale w dwóch płaszczyznach. Astygmatyzm można korygować przy użyciu soczewek cylindrycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas