Artykuł sponsorowany Myta, pulp natural a może suszona? Jaki proces obróbki kawy lubimy i wybieramy najczęściej

Myta, pulp natural a może suszona? Jaki proces obróbki kawy lubimy i wybieramy najczęściej

Różne kawy pochodzące z tej samej plantacji, a nawet identycznej odmiany i z tego samego zbioru mogą smakować zupełnie inaczej. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej obróbce, przy wykorzystaniu różnych metod. Sprawdźcie na czym polegają najpopularniejsze metody obróbki kawy.

Obróbka sucha

Najstarszą metodą obróbki kawy jest jej suszenie. Proces ten nazywany jest dry lub natural i w jego przypadku, jak sama nazwa wskazuje, nie używa się wody. Po zbiorze wisienek suszy się je na pełnym słońcu, na betonowym patio, aż do momentu, w którym ich miąższ staje się kruchy i odpada od ziaren. Następnie ziarna suszone są ponownie, jednak tym razem już bez miąższu, aż do uzyskania właściwego poziomu wilgotności.

-Obróbka metodą na sucho nadaje kawie intensywny, mocno owocowy smak, który przywodzi na myśl konfitury. Daje jej duże body i słodycz, które łączą się z niższą kwasowością w porównaniu do kaw z obróbki mokrej – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący palarnię kawy Coffe Zone z Warszawy.

Obróbka mokra (myta)

Obróbka kawy na mokro jest procesem wieloetapowym i w nim już wykorzystuje się wodę. Na samym początku wisienki trafiają do mechanicznej tarki, która zdziera miąższ z ziaren znajdujących się wewnątrz. Potem ziarna wraz z resztkami miąższu trafiają do basenów fermentacyjnych, w których poddawane są ściśle kontrolowanemu procesowi fermentacji (pozwala on na pozbycie się resztek miąższu z ziaren). Ponadto, ziarna są opłukiwane w celu usunięcia wszelkich „brudnych” akcentów.

W tej metodzie obróbki kawy występuje także proces suszenia, którego nie można pominąć – zbyt mokre ziarna zaatakowane zostałyby przez pleśń. Suszenie odbywa się tu na specjalnych stołach lub betonie, aż do uzyskania odpowiedniej wilgotności (11-14%).

Obróbka mokra umożliwia większą kontrolę i daje szansę na modyfikację profilu sensorycznego kawy. Co więcej, dzięki użyciu wody, kawy tworzone w tym procesie mają bardziej szlachetny i delikatniejszy profil sensoryczny. Wyróżniają się bardziej intensywną kwasowością, niż te obrabiane na sucho. Z tego segmentu pochodzi większość kaw specialty.

Proces obróbki na mokro jest najbardziej wymagający i kosztowny spośród wszystkich, gdyż wymaga korzystania z młyna, w którym dokonywana jest cała obróbka.

Obróbka pulped natural

Ten typ obróbki zwany jest miodowym (z ang. honey) i jest kombinacją dwóch wcześniej wymienionych. W jego początkowym etapie zdziera się z ziaren wierzchnią warstwę miąższu, aby potem pozostawić je wraz z przylegającą resztą pulpy do wysuszenia na słońcu. Wtedy posklejane ziarna wyglądają jak oblane miodem, skąd wzięła się nazwa całego procesu.

W obróbce miodowej powstają kawy o wysokiej słodyczy, bardzo owocowym profilu oraz delikatnej, słodkiej kwasowości.

Najczęściej wybierane kawy

Metoda obróbki jest jednym z najważniejszych elementów produkcji kawy, ponieważ bezpośrednio wpływa na jej finalny smak. Dzięki różnym procesom tworzyć można kawy o różnym profilu smakowym, dlatego każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Ci, którzy gustują w kawach słodkich i delikatnych powinni wybierać te obrabiane metodą suchą i pupled natural. Z kolei poszukujący silniejszych doznań smakowych mogą śmiało próbować kaw z obróbki na mokro.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas