Artykuł sponsorowany Repliki ASG napędzane gazem – czy warto?

Repliki ASG napędzane gazem – czy warto?

Air Soft Gun, czyli replika broni palnej to podstawowy i najważniejszy element wyposażenia każdego gracza airsoftowego. Oczywiście liczą się również inne rzeczy, takie jak mundur, wyposażenie taktyczne czy akcesoria zapewniające bezpieczeństwo, ale spójrzmy prawdzie w oczy – kim byłby żołnierz bez karabinu? Każdy  gracz, zarówno początkujący jak i zaprawiony w boju, staje przed trudnym wyborem broni, która powinna nie tylko odzwierciedlać wyglądem jej „ostry” odpowiednik, ale przede wszystkim zapewniać świetną zabawę i komfort użytkowania. Ciągle rosnąca popularność tego sportu sprawia, że w katalogach sklepów możemy odszukać praktycznie każdy model pistoletu czy karabinu szturmowego, zarówno współczesnego jak i historycznego. Podejmując ostateczna decyzję o zakupie danej broni powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jedno ważne kryterium – rodzaj napędu.

Repliki ASG możemy podzielić na sprężynowe, elektryczne i gazowe. Te pierwsze są zdecydowanie najmniej popularne ze względu na mechanizm działania. Przede wszystkim wymagają ponownego przeładowania po każdym strzale, a także posiadają najmniejszą siłę wystrzału oraz niewielki zasięg. Repliki elektryczne, zdecydowanie najbardziej popularne, zasilane są przez akumulator, który przekazuje energię do silnika naciągającego sprężynę poprzez przekładnię zębatą. Są używane przez największą liczbę graczy i polecane dla początkujących. Ostatnim z wymienionych rodzajów napędu jest gazowy – popularny wśród doświadczonych airsoftowców, którzy w największym stopniu cenią sobie realia panujące na polu walki.

Repliki gazowe, jak wskazuje na to nazwa, zasilane są umieszczonym w specjalnym zbiorniku, gazem, dzięki któremu kulka zostaje wystrzelona z lufy pistoletu. Zastosowanie tego rozwiązania najbardziej upodabnia broń do ostrego odpowiednika, ponieważ część mocy gazu przekazywana jest na ruch zamka do tyłu (tzw. System BlowBack) i nie jest konieczne ponowne przeładowanie. Ponadto użytkownik odczuwa wrażenie odrzutu, a po oddaniu ostatniego strzału zamek pozostaje ułożony z tyłu. Dodatkowym atutem, który powoduje bardziej realistyczne odczucia jest zastosowanie w tego typu broni magazynków o małej pojemności, które często odzwierciedlają faktyczne parametry broni ostrej.

Rozpatrując zakup „gaziaka” nie można pominąć jednak pewnych ograniczeń, a mianowicie warunków atmosferycznych, w których będziemy mogli używać swojej broni, konieczności bardziej skomplikowanej konserwacji oraz aspektów ekonomicznych. Najczęściej stosowanymi gazami są Green gas, czyli propan oraz CO2. Niestety ze względu na właściwości charakteryzują się one zmienną mocą zależną od warunków otoczenia, a głównym problemem jest występowanie zjawiska zwanego syfonem, czyli przymarznięciem ruchomych części zaworu, co skutkuje opróżnieniem całego pojemnika z gazem po oddaniu jednego strzału. Wśród przeciwników można także usłyszeć opinie mówiące o nieopłacalności spowodowanej wysoką ceną gazu w stosunku do ilości oddanych dzięki niemu strzałów.

„Wybór odpowiedniej repliki nie jest sprawą oczywistą i wymaga od gracza przynajmniej podstawowej wiedzy o sposobie działania. Repliki ASG zasilane gazem polecamy przede wszystkim doświadczonym graczom, którzy wśród swoich kompanów bądź przeciwników będą mieli posiadaczy tego samego typu karabiny lub pistolety przede wszystkim ze względu na rodzaje stosowanych magazynków. Repliki elektryczne mogą posiadać w swoich zasobnikach nawet kilkaset sztuk kulek, dlatego różnica pojemności i koniczność częstych zmian może wypaczyć wynik rozgrywki” – podpowiada Michał Szymankiewicz, właściciel polskiej marki produkującej Airsoftowy Green Gaz ProTechGuns, oraz wieloletni gracz ASG.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas