Artykuł sponsorowany Zastosowanie technologii spawania impulsowego

Zastosowanie technologii spawania impulsowego

Połączenia spawane to rodzaj złącz, które powstają poprzez miejscowe stopienie i zestalenie materiałów. Kojarzymy je głównie z łączeniem ze sobą metali, zwłaszcza stali, choć spawaniem można nazwać również podobny proces łączenia ze sobą tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zazwyczaj dodawane jest spoiwo spawalnicze, czyli dodatkowy materiał, który łączy stapia się z materiałem rodzimym i wypełnia spoinę. Jest wiele różnych metod spawania, a my w naszym artykule przyjrzymy się technologii spawania impulsowego. Co warto o nim wiedzieć?

Prąd pulsujący - innowacja

Osoby na co dzień zajmujące się spawaniem z pewnością wiedzą, że zaawansowane spawarki wyposażone są w dodatkowe funkcje, na przykład „puls”. Funkcja ta pozwala na spawanie prądem pulsującym. Wprowadzenie prądu pulsującego (pojedyncza lub podwójna pulsacja) było do niedawna prawdziwą innowacją. Co nam daje spawanie impulsowe? Pozwala na cykliczne i bezzwarciowe przenoszenie kropli płynnego metalu do tzw. jeziorka spawalniczego. Źródło prądu wytwarza dwa rodzaje prądu spawania: prąd podstawowy, który służy do podtrzymania bezpośrednio łuku spawalniczego oraz prąd pulsujący, który gwarantuje nam stabilne przenoszenie ciekłego już metalu do jeziorka spawalniczego. Prąd podstawowy pośrednio służy także do topienia końcówki elektrodowego drutu i brzegów elementów, które ze sobą łączymy.

Spawanie impulsowe a tradycyjne metody MIG i MAG

Spawanie impulsowe dostarcza mniejsze ilości ciepła do spawanych elementów, ponieważ energia jest wprowadzana do spoiny impulsowo - mówi nam przedstawiciel firmy ZALPOL z Michałowic - przez to pomiędzy impulsami dochodzi do wychładzania spoiny. Spawanie prądem pulsującym pozwala nam na uzyskanie spoin o wysokiej jakości. Nie ma znaczenia pozycja spawania. Spoina ma bardzo drobnoziarnistą strukturę, łatwiej nam uzyskać pożądany kształt. Spoina będzie miała większą wytrzymałość mechaniczną, a my stosując spawanie impulsowe, eliminujemy rozpryski i zużywamy mniej prądu. Jeśli mówimy o metodzie spawania z podwójną pulsacją, sprawa wygląda podobnie: w czasie trwania normalnej pulsacji, pojawiają się okresowe wzrosty mocy, a dalej następuje powrót do stanu wyjściowego. Wielu fachowców twierdzi, że spawanie impulsowe to idealna metoda do spawania aluminium oraz jego stopów, które uznaje się za materiał trudny do spawania. Szczególnie sprawdza się używanie podwójnej pulsacji, ponieważ dzięki niej uzyskujemy spoiny o bardzo regularnej łusce. Spoina przypomina taką, jaka powstałaby przy użyciu metody TIG. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas