Artykuł sponsorowany Metody spawania

Metody spawania

Spawanie to łączenie materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia. Istnieją różne metody spajania przedmiotów. Każda służy do spawania innego typu produktów.

Czym jest spawanie

Spawanie polega na połączeniu dwóch przedmiotów (ze stali lub tworzyw sztucznych) z tego samego lub z dwóch różnych materiałów. Proces ten odbywa się przy pomocy specjalnych urządzeń. Ich obsługiwanie wymaga odpowiednich uprawnień.

-Połączenia wykonane podczas spawania można znaleźć w zasadzie wszędzie. Z tej techniki korzysta się na budowach przy konstrukcji maszyn, ale i w przydomowym warsztacie – wyjaśnia ekspert z firmy VALERIIA.

Metody spawania

Wyróżnia się kilka metod spawania, spośród których najważniejsze to MMA, MIG/MAG oraz TIG. Każdą z nich stosuje się do innego rodzaju materiału. Różnią się między sobą parametrami, ale wszystkie mają zarówno zalety, jak i wady.

Najczęściej spotykaną jest technika spawania MMA (spawanie elektrodą otuloną). Jej powszechność spowodowana jest nieskomplikowanymi, wszechstronnymi i prostymi w obsłudze źródłami prądu. Jest to też najbardziej wygodna metoda do pracy w terenie oraz na budowach, gdyż jej główną zaletą jest przenośność kompletnego systemu spawalniczego. Przy pomocy tej metody można spawać różne rodzaje metali i ich stopów, jednak dużo zależy od umiejętności spawacza – musi on utrzymywać stałą odległość między jeziorkiem spawalniczym a elektrodą.

Kolejną metodą, o której należy wspomnieć jest spawanie MIG/MAG. Metoda ta polega na stworzeniu łuku elektrycznego między spawanym materiałem a topliwą elektrodą. Chroniony jest gazem osłonowym MIG (obojętnym) lub MAG (aktywnym).  Cały system spawalniczy MIG/MAG składa się ze szpuli drutu, uchwytu spawalniczego, prądu stałego, podajnika drutu oraz źródła gazu osłonowego. Ta technika służy do łączenia aluminium, stali węglowej i chromowo-molibdenowej.  Automat służący do spawania tą metodą nazywany jest migomatem i największą popularność osiąga w miejscach pracy, które nie mają wysokich temperatur.

Jeśli chodzi o metodę TIG, to w tym przypadku podczas pracy spawarką łuk elektryczny prowadzony jest między materiałem spawanym, a nietopliwą elektrodą, wykonaną z wolframu bądź jego stopów. To spawanie odbywa się w atmosferze gazu obojętnego chroniącego jeziorko spawalnicze. Metodą TIG można spawać dosłownie wszystko, najlepiej ze wszystkich metod sprawdza się do spalania aluminium. Niestety, aby efekty były zadawalające, tu też potrzebne są precyzja i umiejętności spawającego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas