Artykuł sponsorowany Kolektory słoneczne - ciepło w twoim domu

Kolektory słoneczne - ciepło w twoim domu

Wzrastające ceny paliw oraz dbałość o środowisko skłaniają nas do poszukiwania coraz lepszych źródeł ciepła. A czy można wyobrazić sobie źródło lepsze, niż Słońce? Obecnie dysponujemy technologią, która pozwala nam pozyskiwać jego energię i z dużą wydajność przetwarzać ją na ciepło przez cały rok. Urządzenie używane w tym celu nazywamy kolektorami słonecznymi.

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne zbudowane są z absorberów, czyli elementów odpowiedzialnych za wyłapywanie promieni słonecznych. Wydajność urządzenia zależy od jego rodzaju, a tych możemy wyróżnić dwa: zwykły oraz selektywny. Zwykłe absorbery są w stanie pochłaniać 80% promieni słonecznych, podczas gdy absorbery selektywne nawet 95%. Pochłonięta przez absorber energia zostaje wykorzystana do podgrzania czynnika grzewczego, który przepływa przez panele kolektorów. Jako czynnik może zostać wykorzystana zwykła woda, należy jednak pamiętać, że w zimie będzie ona zamarzać i uszkadzać instalację. Dlatego na okres zimowy powinniśmy wymienić wodę na płyn niezamarzający. Po ogrzaniu czynnik grzewczy przepływa do zasobnika, w którym oddaje swoje ciepło wodzie użytkowej, a następnie płynie z powrotem w kierunku absorbera po kolejną porcję ciepła.

Ile to kosztuje i czy się opłaca?

Cena kolektorów słonecznych uzależniona jest od kilku czynników, między innymi wielkości instalacji, rodzaju użytych absorberów oraz zapotrzebowania na ciepło. Ceny zaczynają się około 10 tysięcy złotych, bardzo zaawansowane systemy mogą jednak kosztować nawet dwa razy więcej. Należy również pamiętać, że koszt samych kolektorów stanowi mniej niż połowę wartości całej inwestycji – resztą pochłaniają pozostałe elementy instalacji oraz montaż. Należy również pamiętać o corocznych przeglądach, których koszt również uzależniony jest od zaawansowania i wielkości instalacji. Uzasadnione jest zatem pytanie, czy to się opłaca? Odpowiedź brzmi: tak – dobrze dobrany do potrzeb domostwa system kolektorów słonecznych jest w stanie pokryć około 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Czas zwrotu kosztów inwestycji jest co prawda długi, jednak z drugiej strony kolektory nie są technologią, która szybko się starzeje i wychodzi z mody. Jeśli rozważamy opcję z montażem kolektorów powinniśmy zainteresować się dotacjami na ten cel – skorzystanie z nich sprawia, że inwestycja zwraca się w przeciągu od 5 do 8 lat.

Na polskim rynku funkcjonuje niewiele firm specjalizujących się w tworzeniu instalacji kolektorów słonecznych. Jedną z nich jest Ekosun z Koszalina, mogąca się pochwalić licznymi certyfikatami oraz ponad 20-letnim doświadczeniem we wdrażaniu na rynek nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań. Firma działa na terenie całego kraju.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas