Artykuł sponsorowany Dźwignia przestawna – budowa i zastosowanie

Dźwignia przestawna – budowa i zastosowanie

Maszyny są niezbędne w każdym zakładzie produkcyjnym, warsztacie czy na placu budowy. Większość z nich jest wyspecjalizowana i przystosowana do konkretnych prac. Ale wszystkie łączy szereg podstawowych elementów wyposażenia. Zalicza się do nich między innymi dźwignia przestawna.

Elementy manipulacyjne w maszynach i ich zadania

Pojęcie manipulacji w ujęciu technicznym oznacza szereg czynności wykonywanych przez maszynę lub człowieka, które mają na celu odpowiednie rozmieszczenie elementów w przestrzeni roboczej. Termin ten może odnosić się zarówno do składania konkretnego produktu, jak i do przygotowania stanowiska roboczego. To ostatnie ma miejsce w przypadku obrabiarek. To urządzenie, do którego wykorzystania niezbędne jest zarówno umocowanie przedmiotu poddawanego obróbce oraz narzędzi skrawających, jak i ustawienie parametrów pracy maszyny.

Manipulacja możliwa jest dzięki odpowiednim elementom wyposażenia określanym jako elementy manipulacyjne. To przede wszystkim różnego rodzaju uchwyty, pokrętła, dźwignie, rękojeści, a także dziesiątki innych drobnych detali, dzięki którym możliwe jest zmienianie położenia. Jednym z często wykorzystywanych elementów manipulacyjnych w maszynach jest dźwignia przestawna.

Budowa i zasada działania dźwigni przestawnej

Podstawowym zadaniem, jakie przypisuje się dźwigni przestawnej, jest możliwość szybkiego mocowania współpracujących ze sobą części maszyny. Taki efekt jest możliwy do uzyskania dzięki konstrukcji dźwigni. To element manipulacyjny, który składa się ze specjalnie przygotowanej tulei, sprzęgła oraz ramienia przestawnego. Działanie dźwigni polega na „dokręceniu” nagwintowanej tulei przez dociśnięcie dźwigni do obudowy maszyny lub odwrotnie – jej odkręcenie po odciągnięciu ramienia. Umożliwia to sprzęgło łączące oba elementy.

Podstawową zaletą dźwigni jest szybkość jej działania. W przeciwieństwie do tradycyjnych wkrętów czy pokręteł, z dźwignią połączenie dwóch elementów nie tylko nie wymaga wiele czasu, ale również dodatkowych narzędzi. Dzięki dźwigni przestawnej można wykonać tę czynność pojedynczym ruchem. To gwarantuje zarówno oszczędność czasu, jak i zminimalizowanie wysiłku, jaki wkłada w pracę operator maszyny.

Rodzaje i zastosowanie dźwigni zaciskowych

Dźwignie przestawne, znane też jako zaciskowe, należą obecnie do bardzo popularnych. Branża techniczna docenia ich liczne zalety. Poza niewątpliwym skróceniem czasu potrzebnego na montaż, są również łatwe w obsłudze i nie wymagają zastosowania dodatkowych narzędzi. Ponadto pozwalają na dostosowanie zakresu pracy i obszaru roboczego do warunków konkretnego stanowiska. Zastosowanie dźwigni zaciskowych jest bardzo szerokie. Dzięki temu elementy takie można znaleźć w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym czy maszynowym. Oferowane przez producenta Kipp Polska Sp. z o.o. dźwignie różnią się materiałami, z których je wykonano. Przekłada się to na parametry wytrzymałościowe. Stąd istnieje potrzeba precyzyjnego doboru takiej dźwigni do jej konkretnego przeznaczenia. Wśród stosowanych materiałów znajduje się zarówno tworzywo sztuczne, jak i stal nierdzewna oraz stopy cynku. Najważniejsze parametry dźwigni, którymi się wyróżniają to: odporność na temperatury, agresywne środki chemiczne, moment dokręcania itp.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas