Artykuł sponsorowany Regeneracja turbosprężarki – kiedy się przydaje i czy warto skorzystać?

Regeneracja turbosprężarki – kiedy się przydaje i czy warto skorzystać?

Pierwsze objawy wskazujące na uszkodzenia turbosprężarki mogą być nieco mylące, dlatego warto je najpierw skonsultować ze specjalistycznym warsztatem. Jeżeli zdiagnozuje on usterkę tego podzespołu silnika samochodowego, właściciela pojazdu czeka kosztowna wymiana. Istnieje jednak tańsza alternatywa, którą jest profesjonalna regeneracja turbosprężarki. Czy jednak takie rozwiązanie jest w pełni skuteczne i opłacalne? Kiedy warto z niego skorzystać?

Niewłaściwa praca

Choć turbosprężarki budowane są z myślą o długoletniej, intensywnej eksploatacji, to jednak niewłaściwe korzystanie z samochodu wyposażonego właśnie w taki typ doładowania jednostki napędowej może przyczynić się do jej zniszczenia. Uszkodzenie turbosprężarki objawia się na różne sposoby, jednak głównym i najczęstszym z nich jest znaczący spadek mocy silnika. Jeżeli więc auto jest wyposażone w doładowanie i ma spore problemy z nabieraniem prędkości, prawdopodobnie nadmiernemu zużyciu uległy poszczególne komponenty turbiny. Magdalena Czachor-Radka prowadzi firmę zajmującą się od wielu lat regeneracją turbosprężarek, a dzięki specjalistycznym maszynom i doświadczeniu, specjaliści z tego zakładu są w stanie bardzo szybko zlokalizować źródło problemu. Kierowcę zainteresować powinny też inne, charakterystyczne dla tego typu usterki nietypowe objawy. Należą do nich metaliczne dźwięki dochodzące z okolic turbiny lub głośny gwizd. Jeżeli przy przyspieszaniu auto wydobywa z siebie nadmierne ilości spalin, także należy zwrócić baczną uwagę na stan turbosprężarki. Czarne lub niebieskie dymienie w wielu przypadkach oznacza niestety kłopoty z tym elementem silnika, co z kolei przekłada się na konieczność jego wymiany lub regeneracji. Jak konkretnie wygląda cały jej proces i kto powinien go przeprowadzić?

Precyzyjna regeneracja

Zregenerowanie turbosprężarki nie należy do łatwych czynności i jest niekiedy bardzo żmudną, wymagającą niezwykłej precyzji pracą. Z tego powodu należy ją powierzyć jedynie wykwalifikowanym zakładom zajmującym się regeneracją turbosprężarek. Fachowcy najpierw przystępują do całkowitej rozbiórki tej części, co pozwala na zdiagnozowanie usterki i weryfikację uszkodzeń. Po zlokalizowaniu źródła problemu następuje specjalistyczne mycie i czyszczenie. W renomowanych zakładach odbywa się ono za pomocą piaskarek inżektorowych – proces wstępny obejmuje oczyszczanie w elektrokorundzie (polgridzie), a ostateczny w mikrokulkach szklanych. Po takim przygotowaniu wszystkich podzespołów turbosprężarki, specjaliści zaczynają właściwe działania prowadzące do przywrócenia optymalnych parametrów. Oznacza to wyważanie wirnika przez niezwykle precyzyjną maszynę i przeanalizowanie wyników podanych przez rozbudowany program komputerowy. To z kolei daje możliwość idealnie przeprowadzonego procesu wyważania wirnika, który jest następnie sprawdzany przez fachowców i montowany do turbosprężarki. Wymienienie części zestawu naprawczego i dodatkowo – jeśli takowe występują – uszkodzonych podzespołów turbosprężarki to etap nazywany zbrojeniem. Po przeprowadzaniu doważania i próby szczelności na specjalnych maszynach część jest gotowa do całkowitego złożenia.

Wiele korzyści

W przypadku niewłaściwej pracy turbosprężarki, zastosowanie procesu regeneracji oznacza więc kompleksowy demontaż części i jej ponowne złożenie po uprzednim wyeliminowaniu problemu z działaniem, czyli uszkodzonych elementów. Okazuje się, że takie rozwiązanie to szereg korzyści, a główną z nich są finansowe oszczędności. Koszt nowej turbosprężarki oscyluje w granicach od 2 do nawet 6 tysięcy złotych, natomiast regeneracja w znacznie mniejszym stopniu obciąża budżet właściciela pojazdu. Co ciekawe, parametry naprawionej turbiny wcale nie odbiegają od osiągów nowej części. Jeżeli regeneracja zostanie wykonana w fachowym zakładzie przy użyciu specjalistycznych maszyn, to turbosprężarka po przejściu poszczególnych procesów będzie pracowała w pełni wydajnie. Najlepsze firmy zajmujące się regeneracją turbosprężarek udzielają dodatkowo swoim klientom rocznej gwarancji, co świadczy o pewności rzetelnie wykonanej pracy. Obejmuje ona także bardziej skomplikowane turbosprężarki ze zmienną geometrią VNT, których naprawa za pomocą konwencjonalnych metod jest niemożliwa. Precyzyjna kalibracja oraz wymiana uszkodzonych części to kompletna regeneracja, na którą warto się zdecydować. Po takiej naprawie dobrze jest też uzyskać fachowe wskazówki odnośnie korzystania z pojazdu wyposażonego w doładowaną jednostkę napędową. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów z turbosprężarką i zapewni jej długotrwałe, wydajne działanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas