Artykuł sponsorowany Korzyści ze studiów magisterskich

Korzyści ze studiów magisterskich

Studia magisterskie, dla jednych ukoronowanie i koniec ścieżki edukacyjnej, dla innych zaledwie początek kariery naukowej. Niezależnie od tego, jakie mamy plany na swoją przyszłość, warto wiedzieć jakie możliwości daje dyplom magistra.

Większe szanse na rynku pracy

Tytuł magistra to obecnie standard wśród wymagań pracodawców dla kandydatów – zwłaszcza w przypadku stanowisk specjalistycznych i kierowniczych.

 -Z wykształceniem „wyższym niepełnym”, jak zwykło się potocznie nazywać studia ukończone z tytułem licencjata, nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy spadają, szczególnie, jeśli nie zamierzamy dalej się kształcić – wyjaśnia przedstawiciel Gdańskiej Szkoły Wyższej.

Możliwość podjęcia konkretnego zawodu

Charakterystyczną cechą większości zawodów regulowanych i zawodów zaufania publicznego – takich jak adwokat, notariusz, lekarz, pielęgniarka czy nauczyciel – jest między innymi fakt, że żeby je wykonywać konieczne jest ukończenie co najmniej studiów magisterskich. Oczywiście, w przypadku lekarzy czy prawników tok studiów jest bardziej rozbudowany, obejmuje między innymi specjalizacje i aplikacje do danej funkcji, jednak rozpoczęcie dalszych etapów kształcenia, zmierzających do uzyskania zezwolenia na wykonywanie danej pracy jest możliwe dopiero po ukończeniu studiów magisterskich.

Większe możliwości rozwoju

Studia magisterskie to drugi stopień w akademickiej hierarchii – tylko osoby, które je ukończyły mogą podjąć dalszą naukę na studia doktoranckich. W praktyce jeśli myślimy o karierze naukowej, pracy na uczelni i publikacji pod skrzydłami wydawnictw akademickich, koniecznie musimy ukończyć studia magisterskie.

Nowa wiedza, nowe umiejętności

Każde studia, niezależnie od kierunku, rozwijają naszą wiedzę i pozwalają nabyć mnóstwo nowych umiejętności. Nie muszą to być umiejętności ściśle opisane w programie kształcenia studiując zdobywamy również tzw. „kompetencje miękkie”, do których zaliczamy między innymi kreatywność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność zarządzania własnym czasem czy odporność na stres. To jak je wykorzystamy w naszej dalszej karierze zależy tylko od nas – nie każdy po ukończeniu studiów filologicznych kończy jako nauczyciel języka polskiego, nie każdy programista pracuje za biurkiem, skupiając się wyłącznie na pisaniu kolejnych linijek kodu.

Satysfakcja

Choć mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach tytuł magistra się zdezawuował – ponieważ zdobywa go dużo więcej osób, niż jeszcze kilka dekad wcześniej – to wciąż jego posiadanie może przynieść nam sporo osobistej satysfakcji, niezbędnej w budowaniu poczucia własnej wartości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas