Artykuł sponsorowany Dlaczego warto zmieniać opony z zimowych na letnie?

Dlaczego warto zmieniać opony z zimowych na letnie?

Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność w każdych warunkach zimowych. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu do ich produkcji mieszanki wzbogaconej o krzemionkę i specjalnych wzorów na bieżniku, gwarantujących zachowanie przyczepności na śliskich i ośnieżonych nawierzchniach. Tych parametrów nie są w stanie osiągnąć opony letnie ani całoroczne.

Elastyczność w zimowych warunkach

Opony zimowe różnią się od letnich składem mieszanek. Mają wysoką zawartość krzemionki, co pozwala im zachować elastyczność i sprawia, że nie twardnieją w ujemnej temperaturze, gwarantując wysoką przyczepność i trakcje. Właśnie dlatego, zimowki nazywane też są oponami miękkimi. Drugą ważną rzeczą jest wygląd bieżnika. Opony zimowe mają bardziej ponacinany bieżnik, w stosunku do opon letnich. Dzięki temu, guma jest bardziej elastyczna, bardziej podatna na ugięcia, co zapewnia lepsze osiągi opony w zimowych warunkach. Pojedyncze nacięcia są też szersze. Z tych szerokich rowków łatwiej odczepia się przylegający śnieg i błoto – prowadząc do samooczyszczenia opony.

Testy przeprowadzone przez producentów wskazują, że opony letnie mają zimą nawet o 30% dłuższą drogę hamowania niż zimowe. Długość drogi hamowania wyznacza zakres bezpieczeństwa kierowcy i pasażera, dlatego odpowiedzialny właściciel, z pewnością zmienia opony na zimę – dodaje pracownik warsztatu samochodowego CELMER Auto-Moto.

Dlaczego należy zmieniać opony po zakończeniu sezonu?

Gdy kończy się mróz, warunki na drogach stwarzają kierowcom możliwość bardziej dynamicznej jazdy. Na suchej drodze rozwijamy większe prędkości i ostrzej wchodzimy w zakręty. W takich warunkach, miękkie zimowe opony będą zużywać się o wiele szybciej. Dlatego, inwestując w letnie ogumienie z twardszych mieszanek, oszczędzamy pieniądze. Co więcej, letnie opony to zdecydowanie wyższe bezpieczeństwo jazdy na suchej i mokrej powierzchni. W testach hamowania na suchej i mokrej nawierzchni, opony letnie deklasują swoich zimowych „kuzynów”. Opony letnie są też odporne na aquaplanning, czyli zjawisko utraty przyczepności za sprawą warstwy wody znajdującą się między oponą a jezdnią. Ta właściwość jest szczególnie ważna podczas jazdy po mieście, gdzie jest wiele kolein i nierówności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas