Artykuł sponsorowany Jak dobrać menu na przyjęcie okolicznościowe

Jak dobrać menu na przyjęcie okolicznościowe

Przyjęcie okolicznościowe jest bardzo miłym doświadczeniem. Możemy spotkać dawno niewidzianych krewnych i przyjaciół, odnowić więzi, zjeść dużo pyszności i potańczyć w doborowym towarzystwie. To wszystko brzmi świetnie, dopóki to nie my jesteśmy organizatorami. Organizacja wiąże się z licznymi decyzjami, a jedną z najważniejszych jest dobór menu.

Przyjęcia okolicznościowe – różnorodność form

Przyjęcia okolicznościowe bardzo różnią się od siebie formą. Jest ona uzależniona od tego, jakiemu wydarzeniu towarzyszy poczęstunek. Czasem jest to niewielki obiad – jak na przykład po obronie magisterskiej lub po skromnym ślubie cywilnym. Innym razem jest to całonocna huczna zabawa – jak podczas wesela.

Menu imprezy okolicznościowej powinno być dostosowane przede wszystkim do tego, jak długo ma trwać przyjęcie i w jakim wymiarze będzie się odbywało przy stole. Nie bez znaczenia jest wiek gości (inne dania podamy podczas urodzin dziesięciolatka, a inne podczas imienin cioci), a nawet pora roku – warto wykorzystać sezonowe warzywa i owoce.

Co musi być na stole?

Zaczynamy od przystawki. Powinna ona być smakowita, aby pozytywnie nastawić gości do dalszego ucztowania, jednak nie można zapomnieć, że ma jedynie zaostrzyć apetyt! Zbyt sowita przystawka odbiera rację bytu kolejnym daniom. W dalszej kolejności pojawia się zupa, a po niej drugie danie. Tradycyjnie zupa jest dość ciężka i tłustawa. To szczególnie ważne podczas imprez z alkoholem – tłuste dania opóźniają wchłanianie alkoholu i pozwalają łatwiej utrzymać przyjemny stan lekkiego szampańskiego upojenia. Drugie danie składa się najczęściej z mięsa i ziemniaków oraz dodatków warzywnych. Zamiast gotowanych ziemniaków mogą być frytki, które wszyscy lubią. Zamiast jednej surówki warto podać bukiet, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Po głównym posiłku przychodzi czas na rozmowy i tańce, zaś na stole pojawiają się dania bufetu zimnego i ciepłego. W zimnym bufecie warto postawić na różnorodność i dogodzić różnym podniebieniom. Miłym gestem będzie uwzględnienie potrzeb osób nietolerujących np. laktozy czy glutenu, a także tych, które nie spożywają wyrobów zwierzęcych. Warto też wziąć pod uwagę miejsce przyjęcia. Jeżeli urządzamy je na zewnątrz, lepiej podać więcej ciepłych dań niż w przypadku przyjęcia wewnątrz budynku.

Menu jest ustalane indywidualnie na długo przed przyjęciem. Dobra restauracja daje wolną rękę w planowaniu posiłków dla gości. Warto skorzystać z oferty www.hotelsolec.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas