Artykuł sponsorowany Kredyty samochodowe. Co warto wiedzieć?

Kredyty samochodowe. Co warto wiedzieć?

Zakup auta na kredyt to popularna praktyka – nawet współcześnie, w dobie szeroko rozpowszechnionych ofert leasingowych. Bywa bowiem tak, że zakup kredytowany okazuje się nieco korzystniejszy niż leasing samochodu. Marzysz o pojeździe nowym bądź używanym, lecz nie dysponujesz dostatecznie dużymi środkami finansowymi? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed zawarciem umowy kredytowej. Szczegóły w tekście poniżej.

Specyfika kredytów samochodowych

Oferta kredytów samochodowych jest dość szeroka i mocno zindywidualizowana. Sporą zaletę stanowi oprocentowanie, niższe od standardowych pożyczek konsumpcyjnych. Wynika ono przede wszystkim ze stosowanych przez banki metod zabezpieczenia. Należą do nich m.in.: zastaw, przywłaszczenie pojazdu i cesja z polisy ubezpieczenia AC. 

Ściągnięcie zabezpieczenia jest konieczne w sytuacji, gdy planujemy sprzedaż pojazdu. Sama procedura przyznawania kredytu może też potrwać. Prostszą alternatywę stanowią szybkie kredyty gotówkowe. Sprawdzają się one szczególnie w sytuacjach, gdy zależy nam na jak najszybszej finalizacji transakcji, np. zakupie auta za granicą lub przez internet. Sporo pożyczkodawców oferuje produkty łączące cechy kredytów motoryzacyjnego i gotówkowego, w przypadku których klient otrzymuje pieniądze jeszcze przed wyborem konkretnego modelu auta – objaśnia ekspert firmy GO-Leasing, świadczącej profesjonalne usługi leasingowe i kredytowe.

Typowe formy kredytów samochodowych

O kredyty samochodowe możemy się starać w salonach dealerskich, bankach lub firmach doradztwa kredytowego. Salony zazwyczaj dysponują ograniczoną ofertą z jedną opcją kredytową. Bardziej elastyczne są firmy doradcze, które współpracują z wieloma bankami, toteż mogą dobrać rozwiązanie skrojone do indywidualnych potrzeb, niezależnie od wieku pojazdu czy źródła jego nabycia. Istnieją oferty, pozwalające na wzięcie kredytu nawet na 10 lat. Najczęściej wybierane są opcje 36-miesięczne, ze średnim oprocentowaniem 8-13%. Forma spłaty kredytów również bywa zróżnicowana. Poza standardowymi rozwiązaniami (comiesięczna spłata rat), możemy napotkać modele jednoratowe (nieoprocentowane kredyty promocyjne stacji dealerskich, cechujące się dużą wpłatą własną i dopłaceniem reszty pieniędzy po dłuższym czasie) oraz kredyty balonowe (niska rata, lecz w momencie spłaty ostatniej wymagane jest wpłacenie 20% wartości samochodu z dnia zakupu).

Kredyt samochodowy, a dodatkowe opłaty

Z kupnem samochodu wiążą się inne wydatki, takie jak ubezpieczenie czy rejestracja auta. Warto zdawać sobie sprawę, że otrzymany kredyt tych wydatków nie pokrywa – tzn. że przeznaczony jest wyłącznie na sfinansowanie pojazdu. Banki najczęściej wymagają też wkładu własnego kredytobiorcy. Ponadto, pobierana jest prowizja (standardowo 2-5%) lub inne ukryte opłaty. Z wymienionych względów, każdą ofertę kredytową należy rozpatrzyć dogłębnie, a w razie konieczności zaciągnąć opinii doradcy. Tylko wtedy zyskamy pewność, że warunki na których uzyskaliśmy kredyt są najlepszymi, jakie mogliśmy wynegocjować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas