Artykuł sponsorowany Co powinna zawierać dokumentacja do leasingu?

Co powinna zawierać dokumentacja do leasingu?

Zakup samochodu od ręki leży poza zasięgiem możliwości większości osób prywatnych, ale także przedsiębiorców. W związku z powyższym, przygotowując się do kupna auta, zazwyczaj bierzemy pod uwagę dwie formy finansowania: kredyt lub leasing. Najważniejszą zaletą leasingu jest dość prosta procedura i relatywnie niewielka, przynajmniej w porównaniu do kredytu, ilość wymaganych dokumentów.

Obecnie leasingobiorcy mogą wybrać jeden z dwóch rodzajów leasingu. Rozróżniamy więc umowy leasingowe uproszczone (nazywane też operacyjnymi lub lombardowymi) oraz umowy leasingowe finansowewyjaśnia nasz rozmówca z Biura Rachunkowego MICASH w Wadowicach.

Rodzaje umów leasingowych

Najczęściej wybieranym sposobem finansowania samochodu jest tzw. leasing lombardowy. Przy zawarciu tego rodzaju umowy, właścicielem auta pozostaje leasingodawca, aż do chwili spłacenia całej jego wartości. Leasing finansowy jest nieco bardziej skomplikowany, przy czym to leasingobiorca jest właścicielem samochodu od samego początku trwania kontraktu i właśnie on dokonuje amortyzacji.

Jak wziąć samochód w leasing?

Zawarcie umowy leasingowej wymaga dokładnej oceny możliwości finansowych leasingobiorcy. Na tej podstawie dokonuje się wyboru formy leasingu. Przy zawieraniu umowy lombardowej, ustalana jest zwykle dość wysoka wartość pierwszej wpłaty. Wynosi ona zazwyczaj nie mniej niż 10% wartości samochodu.

Przedsiębiorca, planujący wzięcie samochodu w leasing, musi wybrać dostawcę i konkretne auto, biorąc przy tym pod uwagę warunki płatności i termin realizacji zamówienia. Następnie firma leasingowa wystawia fakturę pro forma, zawierającą cenę i specyfikację wybranego samochodu. Teraz leasingobiorca musi dostarczyć leasingodawcy komplet niezbędnych dokumentów.

Dokumentacja do leasingu

Zestaw wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, kto bierze leasing. Jeżeli leasingobiorcą jest osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, wymagane są kserokopie dowodu osobistego i drugiego dowodu tożsamości oraz kserokopie dokumentów współmałżonka.

Jeśli leasingobiorca prowadzi działalność gospodarczą, w dokumentacji do leasingu musi znaleźć się wpis do ewidencji CEIDG, zaświadczenie o numerach NIP i REGON, ksero dowodu osobistego (w przypadku spółki – również wspólników) oraz kserokopie dowodów osobistych poręczycieli. Gdy leasingobiorcą jest spółka cywilna, dodatkowo należy załączyć umowę spółki wraz z aneksami.

W sytuacji, gdy leasingobiorcą są wspólnicy spółki prawa handlowego, dokumentacja musi obejmować ważny przez okres 3 miesięcy wypis z KRS, zaświadczenie o nr. NIP i PREGON oraz umowę spółki w formie aktu notarialnego z aneksami.

W niektórych sytuacjach od leasingobiorcy wymaga się dodatkowo przedstawienia deklaracji podatkowych i majątkowej, oświadczenia o stanie zobowiązań i o niezaleganiu w stosunku do urzędów US i ZUS.

Dopiero po dostarczeniu firmie leasingowej wszystkich wymaganych dokumentów, ustalane są warunki umowy i przygotowanie jej ostatecznej formy. Po podpisaniu kontraktu, leasingobiorca uiszcza pierwszą wpłatę i dopiero wtedy zostaje mu przekazany samochód.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas