Artykuł sponsorowany W jaki sposób prawidłowo rozliczyć się z fiskusem?

W jaki sposób prawidłowo rozliczyć się z fiskusem?

Co roku każdego z nas czeka rozliczenie się z podatku. Skomplikowana procedura, której załatwienie najczęściej zostawiamy na ostatnią chwilę w praktyce wcale nie jest tak trudna, jak się wydaje. Poza tym istnieją sposoby, dzięki którym nasza rola w dopełnienie formalności z wysłaniem PIT-u na czele będzie minimalna. Warto jednak mieć chociaż śladową wiedzę na temat tego, który formularz wybrać, jak odliczyć i korzystać z dostępnych ulg lub jak przekazać popularny jeden procent podatku na cele charytatywne.

Ostateczny termin składania zeznań podatkowych mija ostatniego dnia kwietnia każdego roku. Najpopularniejszym drukiem podatkowym jest formularz PIT-37. - Ten formularz składa zdecydowanie największa liczba ludzi, bo za jego pomocą rozlicza się umowy o pracę, zlecenie i dzieło, emeryturę i rentę - wymienia specjalista z warszawskiego biura rachunkowego e-Tax.

- Na pracodawcy spoczywa obowiązek przekazania PIT-u podwładnym pod groźbą kary finansowej. Warto jednak zauważyć, że brak informacji od pracodawcy nie zwalnia nikogo od rozliczeń. Wykorzystuje się wtedy np. wyciągi z banku.

Rozliczając roczny podatek warto skorzystać z przysługujących nam ulg, takich jak ulga na internet lub rehabilitacyjna. W ramach tej ostatniej można odliczyć wydatki na leki, rehabilitację lub pobyt w sanatorium. Popularna jest także ulga na dzieci - rocznie na każde dziecko można dostać ok. 1000 zł.

Znaczne ułatwienie w rozliczaniu się z fiskusem przyniosły specjalne programy dedykowane rozliczeniom deklaracji rocznych umożliwiające samodzielne wypełnianie najczęściej stosowanych formularzy PIT-u oraz wysłanie go bez wychodzenia z domu. Korzyści płynące z zaopatrzenia się w taki program jest jednak więcej - poprowadzą nas one praktycznie za rękę, pozwalając krok po kroku wypełnić formularz. Dzięki prostocie obsługi nadają się one zatem dla tych, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat rozliczeń. W e-rozliczeniu zaletą jest także fakt, że niekonieczne jest złożenie podpisu (a to najczęściej popełniane przed podatników niedopatrzenie). Zamiast tego, w celu weryfikacji podatnika wystarczy podać kwotę przychodu za miniony rok, a po wysłaniu deklaracji odebrać maila z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, który od tej chwili będzie naszym dowodem na złożenie deklaracji.

Kolejnym sposobem na poprawne rozliczenie się z PIT-u jest skorzystanie z usług księgowego lub biura rachunkowego. Ta ostatnia opcja niemal całkowicie eliminuje ryzyko błędu.

- W biurze rachunkowym po prostu "kupujemy" usługę rozliczenia przez specjalistów. Niezaprzeczalną zaletą tego wyjścia jest fakt, że poza dostarczeniem dokumentów do biura, nasz wkład w proces rozliczenia się kończy. Często w cenę całej usługi wchodzi także wysłanie deklaracji do Urzędu, wystarczy poza formularzami dostarczyć kwotę przychodu za rok poprzedni. - tłumaczy specjalista z
e-Tax. -
Faktycznie, za tę formę rozliczenia się z fiskusem musimy zapłacić. Ale z drugiej strony korzystając z usługi biura nie ma ryzyka złego wypełnienia formularza, nie trzeba się przejmować wysłaniem dokumentów, a w przypadku ewentualnych błędów księgowego będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas