Artykuł sponsorowany Rozdzielnice elektryczne – typy, budowa i zastosowanie

Rozdzielnice elektryczne – typy, budowa i zastosowanie

Elektryczność jest niezbędna w naszej codzienności, a instalacje pozwalające nam w pełni korzystać z prądu znajdują się w każdym budynku, a często też poza nim. Do sprawnego funkcjonowania takich instalacji potrzeba różnych materiałów i urządzeń, wśród których istotną rolę pełnią rozdzielnice.

Czym jest rozdzielnica?

Definicję rozdzielnicy wskazuje już sama nazwa urządzenia, chociaż jego funkcje są znacznie szersze niż tylko rozdzielanie prądu i obejmują także łączenie lub przerywanie strumienia energii elektrycznej. Budowa rozdzielnicy jest złożona, a całość tworzy wiele elementów, wśród których można wymienić aparaty służące do rozdzielania prądu czy łączenia obwodów, elementy zabezpieczające oraz urządzenia sterownicze. Wśród niezbędnych zabezpieczeń zazwyczaj montuje się wyłączniki nadmiaroprądowe, czyli popularne bezpieczniki, chroniące przed przepięciami, wyłączniki różnicowoprądowe odpowiadające za regulowanie pracy urządzenia i chroniące przed porażeniem prądem, rozłączniki izolacyjne, do całkowitego odłączania prądu, ochronniki przeciwprzepięciowe, lampki sygnalizacyjne oraz urządzenia sterujące, czyli programatory. Każdy z tych elementów odpowiada za inny obszar pracy urządzenia, chroniąc zarówno instalację i odbiorniki prądu, jak i użytkownika. Wyposażenie oraz montaż rozdzielnic regulowane są przez prawo budowlane.

Typy rozdzielnic

Rozdzielnice elektryczne to bardzo szeroka grupa urządzeń, a stosowane podziały uzależnione są od różnych kryteriów. Najpopularniejszy jest zapewne podział na rozdzielnice niskonapięciowe i wysokonapięciowe. W praktyce budowlanej, w domach prywatnych, obiektach publicznych, biurach wykorzystuje się rozdzielnice do prądu o niskim napięciu. Drugi typ ma zastosowanie w energetyce i niektórych zakładach przemysłowych. Popularny podział dotyczy również sposobu i miejsca montażu. Pod tym względem wyróżnia się modele naścienne, przyścienne i wolnostojące. Sposób montażu ma również związek z typem urządzenia przystosowanego do obsługi sieci o małym, średnim i dużym przepływie prądu. Pod tym względem dzieli się je na tablicowe, skrzynkowe i szafowe. Podziałów jest znacznie więcej, zależnie od funkcji sieci elektrycznej, instalacji wewnątrz budynku lub na powietrzu, możliwości przemieszczania czy sposobu i dostępności obsługi.

Zastosowanie rozdzielnic elektrycznych

Szeroki wybór rozdzielnic oferowanych przez Algra-Król. Hurtownia elektryczna i inne tego typu placówki świadczy o popularności i wszechstronności ich zastosowań. Wykorzystanie takich urządzeń wiąże się też z przeznaczonymi im funkcjami, czyli rozdzielaniem, łączeniem i przerywaniem obwodów elektrycznych. Rozdzielnice można znaleźć między innymi w każdym domu mieszkalnym, w którym prąd doprowadza się do wielu pomieszczeń, a także do piwnicy, garażu czy warsztatu. Umieszczane w dużych, wielopiętrowych budynkach mieszkalnych rozdzielnice główne pełnią funkcje kontrolne, zabezpieczające i rozdzielające, chroniąc całą instalację przed przepaleniem, a budynek przed pożarem. Umieszczane na poszczególnych kondygnacjach rozdzielnice piętrowe pozwalają na rozsyłanie prądu do poszczególnych mieszkań oraz montowanie liczników pomiaru zużycia energii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas