Artykuł sponsorowany Zalety oświetlenia LED

Zalety oświetlenia LED

Diody LED od niedawna szturmem zdobywają rynek, ponieważ charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością pracy i trwałością. Szacuje się, że źródła światła, które oparte są na technologii półprzewodnikowej, mają kilkadziesiąt razy dłuższy okres eksploatacji niż tradycyjne żarówki. Świecące diody luminescencyjne są stosowane już od lat 60 ubiegłego wieku, jednak dopiero niedawno wynaleziono diody o dużej mocy.

Zamiennik tradycyjnych żarówek

Nowoczesne diody o dużej mocy emitują światło na tyle silne, że można tworzyć z nich zamienniki tradycyjnych żarówek. Budowane obecnie świecące moduły są tak silne, że znajdują zastosowanie na przykład w podświetlaniu bilboardów. Można je wykorzystywać także do oświetlania obiektów architektonicznych, czy nawet w oświetleniu ulicznym. Oprawy LED, które stanowią zamiennik standardowych żarówek, posiadają zwykle diody o mocy od 1 do 5 W. W budowie opraw stosowane są różnego rodzaju soczewki, które zmieniają kąty świecenia, dzięki czemu możliwa jest dowolna aranżacja świetlna. To najbardziej energooszczędne źródło oświetlenia na rynku, którego sprawność szacuje się na 80-95%, podczas gdy sprawność zwykłej żarówki to tylko 5-10%. Moduły oświetleniowe są także znacznie bardziej trwałe od zwykłych żarówek, czy żarówek halogenowych. Diody są również odporne na uderzenia, czy inne podobne uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie zawierają ruchomych i szklanych elementów.

Dodatkowe zalety

Pierwszą z ciekawych zalet diod LED jest ogniskowanie. Diody emitują światło kierunkowe, a zatem bez użycia reflektorów można zbudować zogniskowane źródło światła. Jeżeli natomiast zależy nam na świetle rozproszonym, konieczne jest zastosowanie soczewek - dowiadujemy się w hurtowni elektrycznej Elektro-Sal z Gliwic. 

Technologia LED umożliwia osiągnięcie praktycznie każdego koloru światła - podstawowe diody świecą na biało, zielono, czerwono, niebiesko lub żółto, jednak na rynku dostępne są moduły, które dają właściwie nieograniczoną paletę barw światła. Umieszczając diody w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim, mamy możliwość dowolnego mieszania barw. Kolejną zaletą jest czas włączania i wyłączania diod, zaświecają się i gasną natychmiast po przełączeniu włącznika. Tradycyjne żarówki potrzebują na to nawet kilku sekund. Diody LED nie emitują też ciepła, dzięki czemu mogą być montowane w miejscach czułych na różnice temperatury, takich jak chłodnie. Oświetlenie LED jest dodatkowo ekologiczne, ponieważ produkcja diod nie wymaga używania rtęci.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas