Materiał Partnera
Zalety druku offsetowego

Zalety druku offsetowego

Offset to najpopularniejsza przemysłowa technika druku. Stanowi jedną z metod wydruku płaskiego, gdzie – w przeciwieństwie do druku cyfrowego, który bazuje bezpośrednio na danych cyfrowych - obraz przenoszony jest na podłoże przy pomocy specjalnie w tym celu przygotowanej płaskiej formy drukarskiej umieszczonej na obciągniętym gumą cylindrze. Jakie korzyści przynosi stosowanie techniki offsetowej?

Bogata kolorystyka

Metoda offsetowa daje nieporównanie więcej możliwości w zakresie kolorystyki wydruków, niż np. druk cyfrowy. Do dyspozycji mamy tu zarówno standardową paletę CMYK, jak i dodatkowe, atrakcyjne barwy, w tym również złotą. Ważnym atutem wydruku offsetowego jest także możliwość operowania i korzystania z różnych kombinacji kolorystycznych w trakcie samego wydruku.

Różne podłoża drukarskie

Offset to bogata kolorystyka, ale też szeroki wybór formatów i wzornictwa. Do wyboru mamy dwie techniki przenoszenia obrazu na papier:

  • Druk zwojowy – na zwój papieru nakładane są na zimno lub gorąco farby lejne.
  • Druk arkuszowy – farba utrwalana jest na arkuszu poprzez wsiąkanie i polimeryzację.

Wydruk offsetowy to możliwość drukowania nie tylko na różnych formatach, ale także gramaturach i rodzajach podłoża. Poza tradycyjnym papierem drukować można na niestandardowych nośnikach,  np. na kartonie czy papierze samoprzylepnym. Ponadto offset daje również duże pole do popisu w zakresie uszlachetniania druku. Wydruk można urozmaicić o techniki takie jak laminacja, tłoczenie czy hot-stamping.

Duży nakład wydruków

Technika offsetowa jest niedroga w kontekście powtarzalności wydruku. Wiąże się z niskim kosztem druku jednego arkusza, ale wymaga nakładów pracy projektowej i przy procesach przygotowujących maszyny i farby do procesu druku. Z tego powodu offset jest najbardziej ekonomiczny w przypadku średnich i wysokich nakładów, optymalnie w ilości powyżej 500 arkuszy drukarskich.

Szerokie zastosowanie

Zaletą offsetu jest jego uniwersalność i mnogość zastosowań. 

Wyjaśnia to specjalista z firmy OferPress z Lublina, której specjalnością jest poligrafia: Bogaty wachlarz kolorystyki i wzornictwa czyni z wydruku offsetowego metodę niezwykle uniwersalną, wykorzystywaną do produkcji różnych materiałów. Z kolei fakt opłacalności tej metody przy większych nakładach sprawia, że korzystają z niej przedsiębiorstwa do realizacji większych zamówień. Z tego powodu za pomocą offsetu bardzo często wykonuje się materiały marketingowe, takie jak katalogi firmowe, broszury reklamowe, ulotki promocyjne czy gazetki zakładowe. To również dobra metoda dla wydruku artykułów niezbędnych w każdym przedsiębiorstwie: papierów firmowych, wizytówek, notesów, kopert. Ponadto druk ten wykorzystywany jest do produkcji kalendarzy, plakatów, a nawet toreb. Offset to ekonomiczność, precyzja i estetyka na najwyższym poziomie.

Podziel się