Artykuł sponsorowany Jakie elementy powinna posiadać dobra odzież robocza?

Jakie elementy powinna posiadać dobra odzież robocza?

Każdego roku w miejscach pracy dochodzi do groźnych wypadków, które spowodowane zostały brakiem odpowiedniej odzieży roboczej lub niewłaściwym dostosowaniu jej do obowiązujących standardów oraz wymagań. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tematowi odzieży roboczej i podkreślić, na co należy zwracać uwagę przy jej wyborze. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Do czego służy odzież robocza?

Zadaniem odzieży roboczej jest zabezpieczenie pracownika podczas pracy przed skutkiem czynników szkodliwych dla zdrowia oraz ewentualnymi urazami ciała. Narażeni na nie są przede wszystkim osoby mające styczność z niebezpiecznymi substancjami oraz pracownicy fizyczni. Ponadto odzież robocza pozwala zachować zasady higieny pracy, która polega na wytwarzaniu artykułów spożywczych. Zabezpiecza ona przed zanieczyszczeniem i zakażeniem żywności, a jej noszenie w zakładzie produkcyjnym jest warunkiem dopuszczenia żywności do sprzedaży. Odzież robocza chroni również przed zabrudzeniami podczas wykonywania pracy, zwłaszcza jeżeli są to usługi porządkowe lub kompleksowe usługi mechaniki samochodowej.

Krótka charakterystyka odzieży roboczej

Do odzieży roboczej zalicza się m.in.: koszulki, koszule, bluzy, spodnie, kombinezony, fartuchy, kamizelki ostrzegawcze, płaszcze, kurtki, czapki z daszkiem, kapelusze, ale również nauszniki, zatyczki do uszu oraz maski przeciwpyłowe. Użytkowana na wolnym powietrzu występuje w postaci ocieplanej – używanej w chłodne okresy i nieocieplanej – na sezon letni. Pierwsza z nich jest ciepła, gruba, ale pozwala skórze oddychać. Odzież letnia natomiast wykonana jest z przewiewnych materiałów, które wchłaniają pot i także umożliwiają skórze swobodne oddychanie.

Odzież robocza charakteryzuje się sporą wytrzymałością, dlatego do jej produkcji wykorzystuje się mocne materiały z czystej bawełny lub mieszanki bawełny z tworzywami sztucznymi (np. włóknami poliestrowymi lub poliamidowymi), a także solidne nici i podwójne szwy w miejscach podatnych na rozerwanie.

Aby pracownik w takim ubraniu czuł się komfortowo, powinno one być wygodne i odpowiednio dopasowane – luźne i niekrępujące ruchów. Taką swobodę zapewniają np. spodnie z regulacją długości lub szerokości. Wykorzystuje się w nich specjalne sprzączki oraz klamry do ubrań – zauważa właściciel firmy DKAL Sidorownin Sp. J., która zajmuje się wytwarzaniem dodatków kaletniczych m.in. do odzieży roboczej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas