Artykuł sponsorowany Zasady zgłaszania korekty deklaracji podatkowej

Zasady zgłaszania korekty deklaracji podatkowej

Błędy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej mogą zdarzyć się każdemu, nawet osobie najlepiej obeznanej z przepisami. Na szczęście złożoną deklarację można korygować w celu usunięcia z niej niedopatrzeń.

Na czym polega korekta deklaracji podatkowej?

Każdy podatnik ma prawo do powtórnego wypełnienia druku deklaracji, jeśli w pierwotnej deklaracji znalazły się błędy. Wystarczy w odpowiednim miejscu zaznaczyć, że jest to deklaracja korygująca. Do końca 2015 roku obowiązkiem podatnika było złożenie wraz z korektą pisma, w którym wyjaśniał on przyczyny wprowadzenia korekty – było to zgodne z art.81 par. 2 Ordynacji podatkowej. Od 1 stycznia 2016 obowiązek ten został zniesiony.

Kiedy możliwe jest złożenie deklaracji korygującej?

Podatnik jest uprawniony do złożenia korekty deklaracji podatkowej wyłączenie w momencie, gdy nie prowadzona jest wobec niego kontrola podatkowa lub postępowanie podatkowe w zakresie objętym tą kontrolą lub postępowaniem. Inaczej mówiąc: jeśli nasza deklaracja podatkowa za dany okres jest poddawana kontroli, nie możemy do niej złożyć korekty, jednak możemy złożyć korektę do deklaracji podatkowej za pozostałe, niekontrolowane okresy rozliczeniowa. Analogicznie wygląda sytuacja, gdy prowadzone jest postępowanie podatkowe. Jeśli w czasie kontroli stwierdzono nieprawidłowości, protokół otrzymany przez podatnika zawiera informacje o tym fakcie oraz pouczenie o prawie do złożenia deklaracji korygującej. Podatnik może zgłosić swoje wyjaśnienia lub zastrzeżenia co do ustalonych nieprawidłowości – jeśli tego nie zrobi, jest zobowiązany do złożenia korekty deklaracji zanim wszczęte zostanie wobec niego postępowanie podatkowe, a więc nie później, niż 6 miesięcy od zakończenia kontroli. Organ podatkowy ma obowiązek powiadomić podatnika o bezskuteczności korekty deklaracji podatkowej, jeśli została ona złożona w toku kontroli lub postępowania podatkowego.

Korekta deklaracji w przypadku kontroli skarbowej

Jeśli wobec podatnika prowadzone jest postępowanie kontrolne na podstawie ustawy o kontroli skarbowej, ma on możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej w ciągu 7 dni od daty doręczenia mu postanowienia o wyznaczenia terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego przeciw niemu materiału dowodowego. Jeśli przygotowana korekta obejmuje wszystkie ustalone w toku postępowania nieprawidłowości, postępowania kontrolne zostaje zawieszone.

Pomoc w wypełnianiu korekty deklaracji podatkowej znajdziemy między innymi w ofercie Biura Rachunkowo-Księgowego Plus.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas