Artykuł sponsorowany Dobry księgowy podstawą sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa

Dobry księgowy podstawą sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa

Zgodnie z prawem każde przedsiębiorstwo musi prowadzić dokumentację księgową. Różne firmy, w zależności od skali działania i ilości zatrudnianych osób, w rozmaity sposób organizują ten obszar swojej działalności.

Zewnętrzna obsługa księgowości?

Małe i średnie firmy rzadko decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości, ponieważ w ich przypadku zatrudnianie pełnoetatowego pracownika jest po prostu nieopłacalne – wyjaśnia nasza rozmówczyni z Biura Doradztwa Podatkowego Lidii Sarneckiej.

Zlecenie pełnej obsługi księgowości zewnętrznemu podmiotowi zdejmuje z przedsiębiorcy obowiązek samodzielnego kontrolowania finansów i podatków firmy, a jednocześnie odciąża firmę pod względem ekonomicznym.

Doradca podatkowy dla dużych firm

Duże przedsiębiorstwa i korporacje, gdzie wielość zawieranych transakcji zapewnia księgowym zajęcie na pełen etat, zazwyczaj decydują się na budowę własnych działów finansowo-księgowych. Nie oznacza to jednak, że doradca podatkowy jest tam zbędny.

Konsultacja ze specjalistą z zewnątrz to możliwość zyskania świeżego spojrzenia na firmowe finanse. Doradca niezwiązany ze sprawami i układami panującymi w przedsiębiorstwie najłatwiej wypatrzy ewentualne błędy i podpowie, jakie nowe, bardziej korzystne rozwiązania można wdrażać do działu księgowości.

Czym zajmie się księgowy?

Po pomoc fachowca warto sięgnąć już na początkowym etapie działalności gospodarczej. Księgowy pomoże nam wybrać najlepszą formę dla naszej działalności, a nawet w całości weźmie na siebie urzędowe sprawy związane z założeniem firmy.

Na tym jednak rola księgowego się nie kończy. Od momentu rozpoczęcia działalności, konieczne jest rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów czy ryczałtu ewidencjonowanego.

Dobry księgowy odpowiada za sporządzanie rocznych sprawozdań i wyprowadza zaległości. W razie potrzeby może przeprowadzić audyt finansowy, na bazie którego możliwe jest rozwiązanie ewentualnych nieprawidłowości w dotychczasowym zarządzaniu finansami.

Księgowy a doradca podatkowy

Niektóre biura rachunkowe, oprócz prowadzenia księgowości firmy, zajmują się również doradztwem podatkowym. Oznacza to, że przedsiębiorca może korzystać z szerszej oferty specjalistycznych usług, takich jak audyty podatkowe, kompleksowe doradztwo w zakresie obowiązków podatkowych, czy analizy i symulacje planowanych decyzji finansowych. Doradca podatkowy ma także możliwość reprezentowania przedsiębiorcy w postępowaniach przed organami administracji publicznej, z czego często korzystają duże firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas