Artykuł sponsorowany Specyfika pracy dekarza

Specyfika pracy dekarza

Praca dekarza to nie tylko układanie pokrycia dachowego, ale także wykonanie izolacji termoakustycznej, kontrola stanu więźby dachowej, obróbka blacharska i przygotowanie orynnowania. Prace powinny być wykonywane zgodnie z odpowiednią kolejnością, tak by dach był nie tylko estetyczny, ale i przede wszystkim bezpieczny.

Pokrycie dachowe

Gdy decydujemy się na zakup gotowego projektu z biura architektonicznego, musimy zaadoptować go do panujących warunków atmosferycznych. Według polskich norm i Eurokodów, kraj podzielony jest na strefy klimatyczne, w których panują określone warunki. Zarówno więźbę, jak i pokrycie dopasowujemy więc nie tylko do kształtu dachu, ale i do określonych w normach temperatur oraz sezonowych opadów. Materiały izolacyjne dobieramy zależnie od rodzaju pokrycia. Z dekarzem należy także skonsultować wykończenie poddasza, które stanowić będzie dodatkowy ciężar własny konstrukcji. Po sprawdzeniu więźby dachowej dekarz przystępuje do układania membrany wstępnego krycia lub do ułożenia sztywnego poszycia z desek. W przypadku gdy projekt przewiduje wykorzystanie profilowanego pokrycia, takiego jak dachówki czy blachodachówki, więźba powinna zostać wzmocniona drewnianymi łatami i kontrłatami. Okna dachowe montuje się przeważnie przed ułożeniem pokrycia, jednak zależy to od preferencji dekarza – dowiadujemy się w firmie AMBIT z Gdańska. Warto ustalić wcześniej, w jakiej kolejności będą przebiegały prace, tak by zaopatrzyć naszą budowę w potrzebne materiały.

Obróbki blacharskie i akcesoria

Montaż obróbki blacharskiej to także zajęcie dla dekarza. Do obróbki blacharskiej zaliczamy wszelkiego rodzaju okapy i obróbki kominów. Dzięki nim dach ma zapewnioną szczelność. Po ułożeniu pokrycia dachowego montowane są także dodatkowe akcesoria, które fachowo określa się wyposażeniem dachowym. Należą do niego piorunochrony, stopnie kominiarskie, płotki przeciwśniegowe oraz orynnowanie. By pokrycie było szczelne, do obróbki wykorzystuje się często aluminiowe taśmy uszczelniające. Dekarze wykorzystują je na przykład do izolowania punktów, gdzie dachówki stykają się ze ścianą komina. Szacując cenę pokrycia dachowego, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko cenę dachówki podstawowej, ale także dachówek lewych, prawych, antenowych czy gąsiorów dachowych, których ceny są wyższe. W przypadku gdy posiadamy gotowy projekt, możemy zgłosić się z nim do składu budowlanego, w którym zostanie on wyceniony za pomocą programu do kosztorysowania robót. Profesjonalny kosztorysant obliczy ceny wszystkich materiałów, które potrzebne są do realizacji kompletnego projektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas