Artykuł sponsorowany Rodzaje poziomowego oznakowania dróg

Rodzaje poziomowego oznakowania dróg

Znaki poziomowe widoczne na drogach umożliwiają bezpieczne poruszanie się pojazdów na jezdni. Czasami stanowią uzupełnienie znaków pionowych. Innym razem są jedynym źródłem informacji dla kierowców. Strzałki, linie ciągłe lub przerwane czy przejścia dla pieszych to tylko niektóre z przykładowych wskazówek namalowanych na ulicach. Oznakowanie poziome widnieje na całej długości dróg krajowych i wojewódzkich w postaci linii segregacyjnych i krawędziowych. Niektóre z linii krawędziowych emitują dźwięk w związku z kontaktem z kołami pojazdu. Biała farba bardzo wyraźnie odznacza się od ciemnego asfaltu, dzięki czemu symbole są doskonale widoczne. Ulegają jednak ciągłemu brudzeniu, blednięciu czy ścieraniu. Z tego powodu, konieczne jest ich regularne odnawianie.

Określone wymagania

Oznakowanie poziome musi spełniać określone warunki. Powinno być ono doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Wszystkie znaki muszą charakteryzować się wysokim współczynnikiem odblaskowości, również podczas intensywnych opadów. Ważna jest także odpowiednia szorstkość namalowanych symboli. Nie powinna ona zbytnio odbiegać od tej występującej na jezdni. W innym przypadku mogłoby dojść do poślizgu. Liczy się również jak najszybsza metoda aplikacji. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, w której pewien obszar drogi jest zamknięty zbyt długo. Wymaga się, aby stosowane materiały posiadały konkretne atesty. Poza tym farba będzie miała częsty kontakt z wysoką temperaturą. Używane materiały mogą cechować się różną grubością. Z tego względu wyróżnia się oznakowania cienkowarstwowe, grubowarstwowe oraz pojedyncze punkty odblaskowe. Maldrobud specjalizuje się w realizacji każdego z wymienionych rodzajów.

Oznakowanie cienkowarstwowe

Podczas tworzenia oznakowania cienkowarstwowego stosuje się farby rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne oraz chemoutwardzalne. Fachowcy nakładają je na mokro. Grubość nałożonej warstwy wynosi średnio 0,3 mm. Tego typu oznakowanie charakteryzuje się krótką trwałością. Powłoka utrzymuje się bowiem w dobrym stanie przez okres około 12-stu miesięcy na drogach pozamiejskich. W Polsce najczęściej stosuje się farby akrylowe. Cechują się one niską ceną oraz doskonale kryją jezdnię. Należy jednak zaznaczyć, że większą trwałość zapewnią substancje chemoutwardzalne.

Oznakowanie grubowarstwowe

Oznakowanie grubowarstwowe charakteryzuje się większą wytrzymałością. Najczęściej wykonuje się je stosując strukturę gładką. Stosuje się je w miejscach intensywnie użytkowanych przez pojazdy. Przykładem jego wykorzystania jest malowanie przejść dla pieszych, linii granicznych czy linii bezwzględnego czy warunkowego zatrzymania. Używanym do tego celu materiałem jest masa chemoutwardzalna.

Malowanie znaków poziomych powinno być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów. Maldrobud, dzięki swojemu dużemu doświadczeniu gwarantuje doskonałą jakość wykonywanych usług. Pamiętajmy, że chodzi tu o bezpieczeństwo kierowców, więc grupę wykonującą zlecenie powinno się dobierać ze szczególną starannością.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas