Artykuł sponsorowany O czym warto pamiętać podczas gruntownego remontu?

O czym warto pamiętać podczas gruntownego remontu?

Gruntowny remont to mnóstwo pracy! W rozgardiaszu, jaki zwykle temu towarzyszy, łatwo coś przeoczyć. Niedopatrzenia na etapie odnawiania budynku mogą się potem srogo zemścić, a może się zdarzyć, że przez niedbałość narobimy więcej szkód niż pożytku. O czym absolutnie nie wolno zapomnieć podczas dużego i solidnego remontu? Oto przegląd najważniejszych remontowych zagadnień.

Rury, rurki i przewody…

… czyli instalacje. Niestety, rzeczywistość jest okrutna. Najczęściej stara instalacja nadaje się wyłącznie do wymiany. Dla własnego bezpieczeństwa i uniknięcia problemów w przyszłości dobrze jest zajrzeć do nich przy okazji remontu. Instalacja gazowa, wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna – jest tego sporo. Warto mieć na względzie, że instalacje to nie tylko rury i przewody, ale też zbiorniki, piece, puszki, baterie, filtry, mierniki, włączniki… Uszkodzone lub zadgryzione zębem czasu elementy instalacji wymagają wymiany.

Gruntowny remont to dobry czas na zmodernizowanie instalacji elektrycznej. Wiekowe budynki wyposażono w liczbę i układ gniazd, które nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom – używamy przecież znacznie więcej sprzętów zasilanych prądem niż nasi rodzice. Najczęściej też stare instalacje pozostawiają wiele do życzenia pod względem bezpieczeństwa i jakości. Zastanów się, jak chcesz mieć usytuowane gniazda i włączniki – i zrób je na nowo idealnie pod siebie.

Ściany i to, co na ścianach

Niskiej jakości tynki, źle dobrane lub źle nałożone, z czasem zaczną pękać i odpadać od podłoża. Aby mieć pewność co do tego, jak tynk trzyma się ścian i sufitów, warto je opukać. Przyjmuje się, że jeżeli musimy łatać ponad połowę ściany, bardziej opłacalne jest skucie całości i tynkowanie na nowo.

Jeżeli chcemy zostawić płytki, musimy sprawdzić, czy trzymają się ścian. Sprawdzamy też fugi. Jeżeli nie da się ich doczyścić, należy je wymienić. Z czasem stają się one porowate. Brud wnika w pory, ale problemy estetyczne to wierzchołek góry lodowej. Zwietrzałe fugi pozwalają wilgoci przenikać do warstw pod podłogą, które z czasem mogą zacząć gnić.

Nie można natomiast zostawić na czas remontu boazerii. Po pierwsze, przez lata użytkowania zebrało się pod nimi wiele niepożądanych zabrudzeń, a możliwe, że nawet robactwa. Dodatkowo podczas remontu przestrzeń za boazerią ulega dalszemu zapyleniu i brudzeniu.

Podczas remontu powstanie na pewno dużo odpadów. Szczególnie trudny do pozbycia się jest gruz, ale sprawy nie ułatwiają stare deski, blaty, pokruszone płytki… Jak zabrać się za sprzątanie po remoncie? Wywóz poremontowego bałaganu najprościej jest zlecić specjalistom, takim jak np. www.konbrud.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas