Artykuł sponsorowany Na czym polega drenaż opaskowy budynku?

Na czym polega drenaż opaskowy budynku?

Drenaż opaskowy to profesjonalny system rur, odpowiadający za odbiór wody i kierowanie jej w bezpieczne miejsce. Rozwiązanie tego typu stosuje się na obszarach, gdzie woda gruntowa gromadzi się dookoła podziemnych ścian budynku, a hydroizolacja nie zapewnia optymalnej ochrony. Problem ten dotyczy przede wszystkim budynków wzniesionych na działkach o niekorzystnych warunkach wodno-gruntowych.

Zastosowanie drenażu jest niezbędne w sytuacji, gdy woda gruntowa ulega spiętrzeniu ponad ławami fundamentowymi. Zjawisko to dostrzegamy przeważnie już na etapie tworzenia wykopów pod fundamenty, choć bywa i tak, że problem jest wykrywany dopiero po zbudowaniu domu (np. wtedy, gdy poziom wód cechuje się niestałością). System drenażowy zasysa część wody i kieruje ją do punktu odbioru, np. kanalizacji burzowej czy studzienki chłonnej. Jego wdrożenie stanowi spore ułatwienie, zapobiegając niszczeniu konstrukcji budynku u podstaw. O czym należy pamiętać przed instalacją drenażu?

Rozpoznanie i projekt

Przed zainwestowaniem w drenaż powinniśmy ustalić, czy w ogóle go potrzebujemy. Konieczna okaże się konsultacja specjalistyczna. Wynajęty geotechnik wykona badanie terenu oraz wyda fachową opinię na temat rodzaju oraz warunków wodnych danego gruntu. Gotowa opinia może stanowić pomoc przy sporządzaniu projektu drenażu. Ten jest opracowywany przez firmę wykonawczą. W projekcie powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące parametrów technicznych systemu drenarskiego – średnicy rur, spadku z jakim mają być ułożone, głębokości osadzenia czy też sposobu odprowadzania wody.

Elementy systemy drenarskiego

Podstawę każdego systemu drenażu stanowią rury drenarskie z PCW, wyposażone w otwory i mufy, umożliwiające łączenie poszczególnych fragmentów w całość. Poza rurami, istotną rolę odgrywają studzienki rewizyjne, wyposażone w przyłącza z zaślepkami. Dobiera się je do średnicy rur drenarskich. Całość uzupełniaja geowłóknina służąca do owijania rur. Istnieje też możliwość dokupienia kolanek i trójników do łączenia rur. Ciekawym rozwiązaniem inwestycyjnym są studzienki zbiorcze – większe od rewizyjnych, umieszczane w najniższym punkcie drenażu. Pełnią funkcję tymczasowego zbiornika na wodę, nim zostanie ona odprowadzona dalej po osiągnięciu określonego poziomu. Wszystkie elementy systemów drenarskich zakupimy w dobrze wyposażonych hurtowniach. Szerokim asortymentem rur drenarskich dysponuje m.in. Z.U.H. INSTALATOR z Bytomia.

Miejsca odprowadzania wody

Rury drenarskie są w stanie odprowadzać wodę w różne miejsca. Może być to np. kanalizacja burzowa. W przypadku planów podłączenia do kanalizacji ogólnospławnej, niezbędna okaże się zgoda zakładu kanalizacyjnego. Do częstych rozwiązań zaliczamy skierowanie wody do studzienek chłonnych bądź rozsączanie jej po działce. Jeżeli nie posiadamy kanalizacji, a grunt wokół inwestycji jest gliniasty, możemy kierować wodę do studni (później da się ją wypompować i stosować do podlewania zieleni). Innym pomysłem jest odprowadzenie wody do zbiornika wodnego na działce, ewentualnie rowu melioracyjnego lub rzeki (tylko za zgodą władz lokalnych). Dobór rozwiązania zależy głównie od struktury terenu. Tylko system dostosowany do indywidualnych potrzeb gwarantuje pełną sprawność działania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas