Artykuł sponsorowany Proces lakierowania proszkowego

Proces lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe jest nowoczesną technologią, która pozwala na szybkie i łatwe pokrycie metalowych elementów farbą z wykorzystaniem natrysku elektrostatycznego. Zaletą tej techniki jest m.in. odporność na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych. Na czym tak naprawdę polega proces lakierowania proszkowego i jakie dodatkowe korzyści ze sobą niesie?

Malowanie proszkowe krok po kroku

Malowanie proszkowe realizowane jest przy wykorzystaniu metody natrysku elektrostatycznego. Specjalne farby proszkowe używane podczas tego procesu posiadają granulację w granicach 10-100 µm, a ich podawanie odbywa się przy wspomaganiu sprzężonym powietrzem, które jest również stosowane podczas fluidyzacji. Proces ten powoduje, że proszek przekształca się w mieszaninę, którą można zaaplikować na odpowiedni element za pomocą pistoletu do nanoszenia farb proszkowych.

W tym miejscu należy wspomnieć, że proszek, który jest wykorzystywany w tej technologii, ma właściwości dielektryczne – zauważa ekspert z firmy Proton Filter, która zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem filtrów oraz systemów filtracyjnych, również ze specjalistycznych materiałów. Oznacza to, że cząstki farby mogą stać się nośnikami ładunków elektrycznych, dlatego elementy pokrywane przez farby proszkowe muszą przewodzić takie ładunki.

Drugim etapem malowania proszkowego jest proces utwardzania, który odbywa się w piecu w wysokiej temperaturze (200°C) lub przy wykorzystaniu promieniowania UV. Dzięki temu powłoki utrzymują gładkość pozbawioną wszelkich zacieków i po ostygnięciu nadają się do użytkowania.   

Zalety malowania proszkowego

Na koniec kilka istotnych zalet stosowania nowoczesnej technologii, jaką jest malowanie proszkowe:

  • Farby proszkowe są odporniejsze na korozję niż farby na bazie rozpuszczalników.
  • Pozwalają na dużą ochronę malowanych elementów przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Proces lakierowania proszkowego jest w zupełności ekologiczny – w jego trakcie nie stosuje się żadnych rozpuszczalników, a farby posiadają odpowiednie atesty.
  • Posiada szerokie zastosowanie – farbami proszkowymi można pokryć bramy, rowery, meble ogrodowe, rynny, grzejniki, a także maszyny i urządzenia przemysłowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas